A Mandiner Reakció eheti adásának vendége Schiffer András volt, aki éles kritikával illette az amerikai külpolitika progresszív fordulatát és a globális tőke politikai befolyását. A beszélgetés legérdekesebb részei közé tartozott az USAID-botrány elemzése, a nemzetállami gazdaságok sebezhetősége és a Trump-adminisztráció várható politikai lépései.
„A demokráciaexport valójában nem más, mint az amerikai befolyás kiterjesztésének egyik eszköze.”
Schiffer szerint az USAID eredeti célja, vagyis a segélyezés és a demokráciaépítés, mára teljesen eltorzult, és a progresszív politika egyik eszközévé vált. Kifejtette, hogy az amerikai külpolitika valójában nem az emberi jogok védelmére, hanem a globális tőke érdekeinek kiszolgálására összpontosít.
A USAID és az egész progresszív politika végtelen gonoszságát és romlottságát mutatja, hogy egy jóemberkedő álarc mögé próbálja rejteni a valós céljait”
– fogalmazott. Külön kiemelte, hogy az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok több mint 80 országban szervezett destabilizációs műveleteket, amelyek valódi célja a geopolitikai befolyás kiterjesztése volt, nem pedig a demokrácia támogatása. Ezt szerinte jól példázza a bangladesi események kezelése, ahol a nyugati narratíva egyértelműen félretájékoztató volt.
„Ez a pszichopátiája a progresszív politikának: kifosztják a társadalmakat, majd azt állítják, hogy ők segítenek a legelesettebbeken.”
A gazdasági kérdéseket illetően Schiffer élesen bírálta a magyar nemzetgazdaság kitettségét a globális ellátási láncoknak. Úgy vélte, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája túlzottan függ a német autóipartól, amely Trump esetleges vámháborús politikája miatt veszélyes pályára kerülhet.
Ha Trump vámháborút indít Németország ellen, az közvetlenül érinti Magyarországot is, hiszen a magyar nemzetgazdaság szignifikánsan megerősödött a német autóipartól való függésben”
– hangsúlyozta. Szerinte hosszú távon Magyarország gazdasági sebezhetősége fokozódik, ha nem kezd el alternatív iparágakat fejleszteni és csökkenteni a külgazdasági kitettséget. A nemzetközi fejlesztéspolitikával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak felelőssége lenne a globális dél megsegítése, de ezt nem politikai befolyásolásra kellene felhasználni.