Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Magyarország érdekét sértő szankciók visszavonásáról és a kétoldalú együttműködés fejlesztéséről tárgyal szerdán Washingtonban Scott Bessent új amerikai pénzügyminiszterrel. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az amerikai pénzminiszterrel tervezett tárgyalása előtt, hogy
ő lesz most az első külföldi miniszter, akit Scott Bessent fogad a hivatalba lépése óta.
Elmondta, hogy át fogják tekinteni az ukrajnai háború nyomán Európában kialakult helyzetet, hiszen a fegyveres konfliktus miatt a kontinens gazdasága is komoly károkat szenvedett, a szankciós politika, az égbe szökő infláció súlyos kihívásokat jelentett az elmúlt években.
„Nekünk az az érdekünk, hogy béke legyen, mert a gazdasági fejlődésnek a természetes közege a béke, és ha béke lesz, akkor az egy óriási nyomást fog levenni a magyar gazdaságról, nagy felszabadító erővel fog hatni rá” – fogalmazott Szijjártó Péter. Majd hozzátette, hogy a kétoldalú pénzügyi-gazdasági együttműködés kérdései is napirenden lesznek, és sok munka vár a felekre, minthogy az előző, Joe Biden vezette amerikai adminisztráció
ellenségként tekintett” a magyar kormányra, és számos olyan intézkedést hozott, amellyel aláásta a kapcsolatokat.
Erre példaként hozta fel a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény felmondását, ami jelentősen csökkentette hazánk vonzerejét az amerikai vállalatok szemében.
„Szeretném, ha meg tudnánk állapodni pénzügyminiszter úrral arról, hogy megkezdjük a tárgyalásokat újra a kettős adóztatást elkerülő egyezmény megkötéséről, ami egy nagy vonzerőnövekedést jelentene a magyar gazdaság számára. Szeretnék egy új típusú pénzügyi együttműködésről is tárgyalni” – emelte ki.
A szankciókról is beszélni fognak
Szijjártó Péter rámutatott, hogy szó lesz majd a szankciókról is, mivel „a Biden-adminisztráció kicsinyes bosszúból olyan intézkedéseket hozott a távozása előtt néhány nappal, amelyek egyértelműen sértik Magyarország érdekeit, gazdasági érdekeit, sértik az energiaellátásunk biztonságát”. Utóbbiak kapcsán érintette a paksi nukleáris beruházás szankciós listára helyezését, a földgázért való fizetés akadályozását, a magyar-szerb kőolajvezeték építésével kapcsolatos nehézségeket.