Beindultak a baloldali reflexek: Rákosrendező az új Városliget, csak itt nincs is mit „megmenteni”
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/vHz0bli_3RfSW7tNHFixfH76uPGTFPNQQ9l6R-xKvtI/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU4NDA2NTI3YmJlMzQ5YWQ4MmQzMzQ4MTIyOTg1Y2Ew.jpg)
A terület még környezetvédő szemmel is értékelhetetlen, de a Ligetvédők újra akcióba lendültek.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/vHz0bli_3RfSW7tNHFixfH76uPGTFPNQQ9l6R-xKvtI/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU4NDA2NTI3YmJlMzQ5YWQ4MmQzMzQ4MTIyOTg1Y2Ew.jpg)
A Nézőpont Intézet vezetője szerint taktikai győzelem, de stratégiai vereség a fővárosnak Rákosrendező ügye.
Taktikai győzelem, de stratégiai vereség, ami történt a fővárossal a Rákosrendezőre tervezett beruházás kapcsán – mondta a Nézőpont Intézet vezetője az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában csütörtök este.
Mráz Ágoston Sámuel szerint taktikailag elvileg teljesült, amit Karácsony Gergely követelt, hogy ne legyen semmi a beruházásból, de ezzel együtt stratégiai vereséget is szenvedett, hiszen
„a nyakába zuhant egy hatalmas projekt”, amelyet meg kell valósítania.
Lázár János elvárása szerint a következő fél évben várják a koncepciót a fővárostól, de a következő napok is hirtelen átfordulhatnak kellemetlenné, hiszen
elő kell teremteni a pénzt a Budapesti Közművektől.
A Fidesz meg fogja kérdezni, hogy ezt a pénzt
miért erre költi a főváros, és miért nem a szemetes Budapest kitisztítására vagy a közutak felújítására,
ezért hamar „rá fog fagyni a mosoly” a főpolgármester arcára, amiért blöffölt. Elhitte a saját legendáját, hogy olyan érdekcsoportok vannak e körül a beruházás körül, ami miatt nem meri a kormány az elővásárlási jogot megnyitni a fővárosi cég előtt, és mindent el fog követni a beruházás megvalósítása érdekében. Ezzel szemben Gulyás Gergely ma a kormányinfón a jogállamiságra hivatkozott, és a szerződésben rögzített jogokra, Karácsony Gergely legnagyobb meglepetésére – fogalmazott a politikai elemző.
Csuhaj Ildikó, az ATV főmunkatársa szerint Karácsony Gergely rendkívüli módon örül a döntésnek, Vitézy Dávid viszont csapdának gondolja.
A főpolgármesternek magánbefektetőt kell találnia,
amely hatalmas összeget tud költeni erre a területre, mert a főváros cége ezt nem tudja biztosítani, de kérdés, hogy a kormány együttműködik-e vagy akadályozni fogja a főváros terveinek megvalósítását.
Ezt is ajánljuk a témában
A terület még környezetvédő szemmel is értékelhetetlen, de a Ligetvédők újra akcióba lendültek.
Mráz Ágoston Sámuel arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyjából 50 milliárd forintra a közeljövőben szükség van, hogy a szemetet és a környezetkárosítást meg lehessen szüntetni és az előleget ki lehessen fizetni. A kormány konzekvensen gondolkodik, a főváros ellenében nem akar beruházást, mert az értelmetlen vitához és akár a beruházás ellehetetlenítéséhez is vezethet.
„Karácsony Gergely egy dologhoz ért igazán, ahhoz, hogy tiltakozzon valami ellen”,
az elmúlt években kevés olyan dolog volt, amit megvalósított. Ha a következő 15 hónapban csak „tiltakozik, lefekszik, odakötözi magát és beszédeket tart” a beruházás kapcsán, az a potenciális választói körében kifizetődő lett volna, de a kormány döntése ezt a politikai kockázatot minimalizálta most – tette hozzá a Nézőpont Intézet vezetője.
Csuhaj Ildikó azt mondta: Lázár János is megerősítette, hogy a főváros ellenében semmit nem tesznek, de elképzelhető mindenfajta rosszindulat nélkül, hogy
„a botot a küllők közé Lázár János be tudja tenni”, hiszen ezen a területen vasúti sínek futnak,
a kormány pedig vállalta a közművek rendbetételét 300 milliárdos beruházásként.
A beszélgetés másik témájaként szerepelt, hogy a nemzetbiztonsági bizottság tagjai a titkosszolgálatoktól azt a tájékoztatást kapták, hogy
az ukrán állam lejárató kampányt indítana Orbán Viktor és a magyar kormány ellen
a hazai és a nemzetközi médiában. Mráz Ágoston Sámuel szerint azért is komoly ez a felvetés, mert az ellenzéki politikusok sem cáfolták. Az ukrán ügyek amerikai különmegbízottja már jelezte, hogy még az idén választást kell tartani Ukrajnában, ami a dolgok jelenlegi állása szerint Zelenszkij elnöki ciklusának a végét jelentené. Vagyis egy politikai értelemben vesztésre álló adminisztráció mindent elkövet azért, hogy befolyást gyakoroljon,
megpróbálja megakadályozni, hogy a pénzcsapokat a nyugati hatalmak elzárják.
Az ATV újságírója ennek kapcsán megjegyezte: ez a bejelentés inkább keretet ad minden olyan később megjelenő információnak, ami kellemetlen a magyar miniszterelnökre vagy a kormányoldalra nézve.
A műsor második felében az orosz -ukrán háborúról Szent-Iványi István külpolitikai szakértő, volt külügyi államtitkár azt mondta: ellentmondásosak a hírek az Egyesült Államok terveiről, a céljuk az, hogy valami alku, kompromisszum révén minél hamarabb lezárják a háborút.
Donald Trump amerikai elnök mindkét félre erős eszközökkel kíván nyomást gyakorolni annak érdekében, hogy először tűzszünet, majd pedig béketárgyalás és rendezés legyen
– tette hozzá. A külpolitikai szakértő szerint az amerikaiak abból indulnak ki, hogy Ukrajna területének egy részét biztosan elveszíti.
Koskovics Zoltán, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője hangsúlyozta,
Ukrajnának várhatóan le kell mondania a NATO-csatlakozásról,
azonban az sehol sem merült fel, hogy az EU-csatlakozásról le kellene mondania. Ráadásul utóbbi ellen Oroszország sem tiltakozik – jelentette ki. Az elemző szerint Ukrajna uniós csatlakozása ellen fel azonnal fel kell lépni, és nem csak Magyarországnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Trump választásokat szeretne Ukrajnában, Zelenszkij azonban feltételekhez és nyugati garanciákhoz kötné a lebonyolítást, Tucker Carlson szerint az ukrán elnök diktátorként viselkedik.
Szent-Iványi István jelezte: nem tartja reálisnak, hogy Ukrajna uniós felvételét gyorsan meg lehetne valósítani, és ebben Koskovics Zoltán is egyetértett vele.
A magyar-ukrán kormányközi és diplomáciai kapcsolatok Szent-Iványi István szerint nagyon rossz állapotban vannak, a magyar miniszterelnök, illetve a külgazdasági és külügyminiszter Ukrajnát kritizáló nyilatkozatai is terhelik azokat. Mint mondta, az ukránok nem foglalkoznak annyit Magyarországgal, mint fordítva, ráadásul
az ukránok élet-halál harcot folytatnak, ezért a magyar félnek sokkal empatikusabban kellene feléjük fordulni.
Koskovics Zoltán kiemelte:
Magyarország rengeteget segített Ukrajnának
és azoknak az ukránoknak, akik menekültek a háború elől. Az elemző úgy fogalmazott: terhelt, de létező és működőképes diplomáciai viszony van Kijev és Budapest között, így ha lesz közvetítő szerepe, Magyarország képes szóba állni Kijevvel és Moszkvával, valamint Washingtonnal is.
(MTI)
Nyitókép: Mandiner-archív/Földházi Árpád.