Trump felhívta Putyint – mutatjuk, miről beszéltek
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/J2OJTYHqhT7-NdLY55FpLmqOnuXVow3ISfJ8ZL0Ri3Y/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNlYWY4MWI1YTI4ZjQzOWFiNjE2NTM5YWZmMzc0ZWYy.jpg)
Az amerikai elnök szerda reggel beszélt az orosz államfővel.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/J2OJTYHqhT7-NdLY55FpLmqOnuXVow3ISfJ8ZL0Ri3Y/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNlYWY4MWI1YTI4ZjQzOWFiNjE2NTM5YWZmMzc0ZWYy.jpg)
Sűrű heten vagyunk túl, értékelt a miniszterelnök. Összefoglalónk!
A miniszterelnök péntek reggel rádióinterjút adott a Kossuth Rádiónak. „Alleluja!” – szögezte le a kormányfő, amikor egyetlen szóban kommentálta, hogy egyre magasabb fordulatszámon pörögnek a béketárgyalással kapcsolatos nyilatkozatok. Orbán Viktor megemlítette, hogy eddig csak ketten álltak a béke pártján: a Vatikán és Magyarország. Hozzátette, most már van egy harmadik is, egy „elefánt”: Donald Trump.
Megérte kitartani az álláspontunk mellett
– tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnök szerda reggel beszélt az orosz államfővel.
Jelenleg egy szellemi és gazdasági jellegű változás zajlik – folytatta. A szellemi változás az Egyesült Államokból indult, és most Európa ajtaján kopogtat. A béke pozícióját korábban morálisan támadták, és hasonló volt a helyzet a migráció esetében is. Most a béke és a migrációellenes politika került a jó oldalra – mondta Orbán Viktor. Hasonló fordulat történt a zöldpolitika és a gender ügyében is – tette hozzá a kormányfő.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy korábban támadták a hagyományos családot, míg most az amerikaiak szerint a hagyományos család jó. A kereszténység kérdésében is hasonló folyamat figyelhető meg: a nyugati világ jelentős változáson megy át, de Európa egyelőre ellenáll.
Ha a gazdaságot nézzük, akkor a szankciókkal Magyarország 6,5 milliárd eurót vesztett – szögezte le Orbán Viktor. Hozzátette, hogy ha az amerikai elnök békét teremt, és Oroszország visszakerül az európai energetikai rendszerbe, akkor ezzel sokat nyerhetünk.
A politika világa nem kedves és nem barátságos – jegyezte meg a kormányfő, majd hozzátette: ha valaki nem tesz semmit a béke érdekében, akkor ne számítson arra, hogy az a szereplő, aki békét akar, magától odaülteti a tárgyalóasztalhoz.
A tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket, azokat ki kell harcolni
hangsúlyozta. Európa esetében pedig nem világos, hogy miért kapjon helyet a tárgyalóasztalnál – mondta végül.
Ezt is ajánljuk a témában
Az X-en a miniszterelnök Kaja Kallas követeléseire reagált, erkölcsileg és politikailag elfogadhatatlannak nevezve a brüsszeli álláspontot.
Gyakran nem örül az ember, ha igaza lesz – mondta Orbán Viktor a müncheni terrortámadás kapcsán, amelyet egy afgán fiatal követett el. Felidézte, hogy Magyarország már korábban figyelmeztetett arra, hogy a migráció problémákat okozhat, míg a németek hosszú ideig azt hangoztatták, hogy ebből jó dolgok sülhetnek ki. Mostanra azonban a gazdasági terhek kezdenek elviselhetetlenné válni.
Ezt is ajánljuk a témában
„Az a hibás, aki beengedte őket” – Bauer Bence és Sayfo Omar keretezte a történetet a Mandinernek.
Amiért boldogok vagyunk, hogy ebből kimaradtunk: Magyarországot nem fertőzte meg ez a betegség.
Az első pillanattól kezdve két lábbal álltunk a földön – tette hozzá a kormányfő, majd megjegyezte, hogy még mindig olcsóbb kifizetni a büntetést, mint beengedni a migránsokat. Hozzátette, szerencsére az amerikai változások is Magyarországot erősítik, mert az Egyesült Államok déli határán ugyanaz történik, mint nálunk.
Ezt is ajánljuk a témában
Jobban megnézve azt, hogy a németeknél mennyibe került a migráció, felmerül a kérdés: tényleg annyival rosszabbul jártunk így?
A németek többsége a szigorúbb bevándorláspolitika mellett áll – jegyezte meg. Ha alapvető kérdésekben eltér az emberek véleménye az elit véleményétől, akkor demokráciaproblémáról beszélhetünk, és ennek következményei lesznek.
Orbán Viktor az Alice Weidellel való találkozója kapcsán elmondta, hogy a német politikai rendszer korrigálni fog, mert szerinte felemelkednek azok a szereplők, akik a nép oldalán állnak. Ennek oka, hogy a migrációról és a gazdaságról is ugyanazt mondják, mint a nép. A miniszterelnök szerint Weidel csupa olyan dolgot említett, ami összhangban áll a németek és a magyarok véleményével.
Szerintem az AfD a jövő, és tudni akartam, mit okozna Magyarországnak az AfD sikere. Úgy tűnik, az ő erősödésük jó lenne Magyarországnak
– összegezte Orbán Viktor.
Ezt is ajánljuk a témában
Merre tovább, Európai Unió? Kik a valódi szabadságharcosok? Meddig erősödnek a patrióták?
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az Unió magától szétesik, ha így mennek tovább a dolgok. Megjegyezte, hogy a Draghi-jelentésben is az áll: idővel vége lesz az Uniónak és
a brüsszeli tisztviselők szemére vetette, hogy továbbra sem csinálnak semmit, pedig sokáig tárgyaltak.
A kormányfő több javaslattal is szolgált az Uniónak. Először is csökkenteni kell az energiaárakat, mert az európai cégek tönkremennének, és ezzel együtt az európai gazdaság is. Változtatni kell a Green Dealen, valamint növelni kell az EU tőkevonzó képességét, hogy a befektetők ne hagyják el Európát. Ehhez egy egységes tőkepiac kialakítására van szükség, amely helyben tartja a pénzeket.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy jól látható az európai „kapálózás”, és nem biztos, hogy az Unió túléli ezt a válságot. Megjegyezte, hogy a magyar érdek az első, mert mi elsősorban nem európaiak vagyunk, hanem magyarok – ezért olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely akkor is sikeres, ha Európa bajba kerül.
Persze nem tehetünk úgy, mintha nem ott lennénk, ahol vagyunk, de a negatív hatásokat ki lehet küszöbölni – fogalmazott. Hozzátette, a világgazdaságot nem Európában alakítják, hanem Ázsiában, az arab világban és Amerikában. Nem szabad bezárkóznunk abba a gondolatba, hogy mindig sikeresek leszünk, ezért a külpolitikánknak a konnektivitásra kell épülnie.
Nekünk termelnünk, kereskednünk és eladnunk kell, különben bajba kerülünk – hangsúlyozta. Épp ezért szükséges támogatni a hazai kis- és középvállalkozásokat, ennek jegyében indult a Demján-program is – mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy jelenleg 850-900 ezer olyan vállalkozás működik Magyarországon, amelyek alacsony szinten adóztak, és
most 12 millió forintról 18 millió forintra nő az adómentességük.
A kormányfő a váratlan inflációs adat kapcsán közölte, hogy 2024-ben 2 százalékponttal nagyobb volt a nyugdíjemelés, mint az infláció. Ha az infláció magasabb a becsültnél, akkor novemberben nyugdíjkorrekció szokott következni. Orbán Viktor felidézte, hogy már 2017-ben is Brüsszel a nyugdíjrendszer átalakítását követelte, ezért folyamatos nyomás alatt vannak. A magyar kormány azonban ellenáll ennek, és nem szünteti meg a 13. havi nyugdíjat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az infláció 5,5 százalék volt januárban és Nagy Márton miniszter a közösségi oldalán már belengette az árstopok újbóli bevezetését is, kérdés, veszik-e a lapot a kereskedők. Mert igen sokan megéreznék.
A miniszterelnök kitért arra is, hogy a kormány egy másik kérdésben szintén ellenáll Brüsszelnek:
Brüsszel azt követeli, hogy az energiaszolgáltatók szabadon határozzák meg az árakat.
Ha ez lenne Magyarországon, akkor nagyon komoly problémák merülnének fel, de helytállunk és megvédjük a magyar érdeket – szögezte le a beszélgetés végén a kormányfő.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán