Reagáltak az üzletláncok az árstoppal kapcsolatos bejelentésre
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/XTjfdE35h46TViSWNFDiy4HO-AKOdZ-OWBarxBy8L7A/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE4MWI3ODUzMzgwMjQ5NWY5OTE4NmE3MjFlZjI4YThm.jpg)
Nagy Márton hétfő délelőtt vetette fel, hogy ismét bevezethetik az árstopokat.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/XTjfdE35h46TViSWNFDiy4HO-AKOdZ-OWBarxBy8L7A/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE4MWI3ODUzMzgwMjQ5NWY5OTE4NmE3MjFlZjI4YThm.jpg)
Az infláció 5,5 százalék volt januárban és Nagy Márton miniszter a közösségi oldalán már belengette az árstopok újbóli bevezetését is, kérdés, veszik-e a lapot a kereskedők. Mert igen sokan megéreznék.
Jelentősen drágultak a hazai termékek és szolgáltatások januárban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint januárban 5,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Molnár Dániel, a Makronóm Intézet szenior makrogazdasági elemzője megjegyezte: negatív meglepetést okozott a januári inflációs adat, az elemzői várakozásoknál érdemben nagyobb volt a gyorsulás mértéke.
Az inflációt elsősorban az élelmiszerárak drasztikus emelkedése fűtötte. Két termék ugrott ki nagyon a sorból, a tej ára 25 százalékkal, a tojásé pedig 23,8 százalékkal nőtt tavaly januárhoz képest.
Előbbi áremelkedését a tavaly nyári hőhullámok okozták, amikor csökkenni kezdtek a tejhozamok, az ár pedig növekedni. A magyar tejárakra az olasz árazás van a leginkább hatással, hiszen a legtöbb nyerstejet oda exportáljuk. Ott már látszik a fordulat, visszakorrigálhat a tej ára a következő hónapokban, ami tompítani fogja a tejtermékek áremelkedését is. A tojásárakban a szomszédos országokban tomboló madárinfluenza játszott szerepet: csökkent a tojóállomány, így megugrott a tojás ára a nagy kereslet miatt. Itt is lehet számítani fordulatra, egy nagy diszkontlánc már jelezte is, hogy csökkenteni fogják az árakat.
Több gabona ára is drágult, így a liszt ára több mint 43 százalékot, az étolaj pedig több mint 21 százalékot nőtt. Molnár Dániel szerint a legnagyobb meglepetést a szolgáltatások árváltozása jelentette, itt havi alapon 2,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. A hírközlési szolgáltatások esetében volt jelentős, közel 10 százalékos ugrás, most futott ki az októberi akciók hatása, de más területeken, például a lakbér, az egészségügyi szolgáltatások vagy a kulturális és szabadidő szolgáltatások esetében is a vártnál nagyobb volt az év eleji átárazás mértéke.
A Mandiner úgy értesült kormányzati forrásokból, hogy aktívan figyelik a piacokat és készen állnak arra, hogy reagáljanak. Nagy Márton miniszter a közösségi oldalán már belengette az esetleges árstopok újbóli bevezetését, de a Gazdasági Versenyhivatal is ellenőrzi, hogy ne tudjanak kartelezni a kereskedők. A kormány tehát az asztalra csapott, kérdéses, veszik-e a lapot a kereskedők.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy Márton hétfő délelőtt vetette fel, hogy ismét bevezethetik az árstopokat.
A várakozás egyébként az, hogy az idei inflációban a január jelentette a csúcsot, innentől már kedvezőbb adatok érkezhetnek. Az üzemanyagoknál például már január végén elindult egy csökkenés, de ez majd csak a februári adatoknál lesz látható. Március, április, május hónapokban jelentős bázishatások esnek majd ki, ezzel elindulhat egy meredekebb csökkenés az inflációs ütemben. Szintén kedvez az infláció csökkenésének, hogy a forint januárban jelentősen erősödött.
Ezt is ajánljuk a témában
Január második felétől gyökeres fordulat következett be a forint piacán, amiben szerepet játszik a Trump által belengetett vámok szerepének átértékelése, emellett a kedvezőbb GDP-adat és a szigorúbb monetáris üzenetek is támogatták a hazai devizát. A geopolitikai konfliktusok enyhülése további forinterősödést hozhat.
A februártól érkező lassulást Molnár Dániel is kiemelte, véleménye szerint ugyanakkor a jegybanki cél elérése későbbre tolódott. A toleranciasávba való visszatérés csak a nyári hónapokban várható várakozásaik szerint, miközben a cél megközelítése az év utolsó hónapjában lehet reális.
„Éves átlagban így arra számítunk, hogy kismértékben 4 százalék felett lehet az infláció. Ugyanakkor továbbra is jelentős kockázatok övezik az inflációs pályát, a geopolitikai konfliktusok, az orosz-ukrán háború vagy Donald Trump vámpolitikája érdemi negatív hatást gyakorol a forint árfolyamára, amely beépül több termék árába is és befolyással van az árazási döntésekre. Ugyan az elmúlt időszak érdemi forinterősödést hozott, azonban szükség lenne a tartósan erősebb árfolyamszintekre, ez segítene az üzemanyagárak csökkentésében is” – tette hozzá az elemző.
Nyitókép: Luis Boza / NurPhoto / NurPhoto via AFP