Újabb közérdekű bejelentéssel jelentkezett Tényi István. A Magyar Nemzethez is eljutott feljelentés szerint a jogász Magyar Péter bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos ügyében élt a bejelentés lehetőségével.
Tényi azt írta, „a Magyar Nemzeti Bank a folyamatos piacfelügyelés keretében kezdje meg az adatok begyűjtését annak megállapítása érdekében, hogy a bennfentes kereskedelem gyanúja megalapozott-e és fennállnak-e a piacfelügyeleti eljárás megindításának feltételei”. A feljelentéseivel ismertté vált Tényi kiemelte, az a személy, aki a birtokában lévő bennfentes információra tekintettel mást vagy másokat a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügylet kötésére, ügyletkötésre vonatkozó megbízás adására, visszavonására vagy módosítására, ajánlat rögzítésére, visszavonására vagy módosítására hív fel vagy bír rá, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő – idézte a lap.
A jogász arra is felhívta a figyelmet, hogy
a börtönbüntetés akár öt évig is terjedhet,
hogyha a bűncselekményt hivatalos személyként követik el, vagy ha bűncselekményt pénzügyi intézmény, befektetési vállalkozás, árutőzsdei szolgáltató, befektetési alapkezelő, kockázatitőkealap-kezelő, tőzsdei, központi értéktári vagy központi szerződő fél tevékenységet végző szervezet, biztosító, viszontbiztosító vagy független biztosításközvetítő, önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, magánnyugdíjpénztár, foglalkoztatói nyugdíj szolgáltató intézmény, vagy szabályozott ingatlanbefektetési társaság tisztségviselőjeként vagy alkalmazottjaként követik el.
Tényi István bejelentését azzal zárta, „tájékoztatom a Magyar Nemzeti Bankot, hogy a Vogel Evelin és Hanzel Henrik között lezajlott beszélgetésről nyilvánosságra hozott beszélgetés alapján a Nemzeti Nyomozó Iroda 2024 decemberében 29022/1021/2024. bü. számon hűtlen kezelés és bennfentes kereskedelem bűntett gyanúja miatt büntetőeljárást indított.”
„Érdekes” tranzakció
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt az Index értesülései szerint 2023. július 21-én, pénteken este tőzsdezárás után Mészáros Lőrinc cége, az Opus részvény visszavásárlási akciót jelentett be, ami jelentősen növelte a részvények árfolyamát. Ugyanezen a napon Magyar Péter az összes egyéb részvényét eladta és tőzsdezárás előtt, délután három órakor csak Opus részvényeket vásárolt több tízmillió forint értékben. Az ezt követkő héten hétfőn tőzsdenyitás után pedig emelt árfolyamon az összes Opus részvényét eladta és jelentős, sokmilliós haszonra tett szert – írta a portál.
A tranzakció azért érdekes, mert Magyar Péter ugyanebben az időszakban a Bankholding, azaz Mészáros Lőrinc bankjának felügyelőbizottsági tagja volt,
ez a tény pedig felveti annak a lehetőségét, hogy előzetes információi voltak arról, mikor kell olcsón Opus részvényeket vásárolnia, amelyeket később drágábban adhat tovább.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás