Kormányinfó: indul az új lakásfejlesztési tőkeprogram!
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/7Hcj53D6IhMaHu4LUCq1dk6arw_IMZx8W52B4ECZaCM/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2U4ZDdjZmY3NDk3MDQ1YzY4N2Q5Mzg2YjVjOGU3M2Mz.jpg)
Nyugdíj, munkáshitel, otthonfelújítás program, Rákosrendező – számos fontos témát érintett Gulyás Gergely és Vitályos Eszter.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/7Hcj53D6IhMaHu4LUCq1dk6arw_IMZx8W52B4ECZaCM/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2U4ZDdjZmY3NDk3MDQ1YzY4N2Q5Mzg2YjVjOGU3M2Mz.jpg)
Az egyik jelentésben lévő ajánlás csökkentené a kedvezményben érintettek körét, és megemelné a nyugdíjkorhatárt is – mutatott rá Faktum.
A kormányzati kommunikációban gyakran felmerül az állítás, mely szerint Brüsszel azt követeli a magyar kormánytól, hogy szüntesse meg a tizenharmadik havi nyugdíjat – mutatott rá Faktum projekt legújabb elemzése, amely reagált a Lakmusz által a témában írt értekezésére. A Lakmusz állítása szerint Orbán Viktor Facebook-oldalán egy videóban olyan európai uniós dokumentummal illusztrálta a problémát, amelyben egyáltalán nem esik szó az említett támogatás megszüntetéséről. De mi a helyzet a kormány eredeti állításával? Hogyan áll az Unió a 13. havi nyugdíjhoz? – teszik fel a kérdést.
A legutóbbi Kormányinfó első néhány percében (2:06-tól) Gulyás Gergely bejelentései a nyugdíjasoknak szóló legújabb kedvezményekről szóltak:
Ezt is ajánljuk a témában
Nyugdíj, munkáshitel, otthonfelújítás program, Rákosrendező – számos fontos témát érintett Gulyás Gergely és Vitályos Eszter.
„Látjuk, hogy folyamatos támadások érik meglepő módon a 13. havi nyugdíjat. Az ember józan ésszel azt gondolná, hogy a 13. havi nyugdíj egy olyan ügy, ami körül akár nemzeti konszenzus is lehetne, de az egyik oldalon van az a Brüsszel markában lévő ellenzék, amely nem tud elvonatkoztatni a brüsszeli követelésektől és a Tisza Párt szakértőitől is olvashatjuk, hogy változtatni akarnak a 13. havi nyugdíjon. Az ellenzék másik fele Gyurcsány Ferencék pedig annak idején eltörölték a 13. havi nyugdíjat és Brüsszel kötelezett bennünket arra is, hogy egy tanulmányt készíttessünk az OECD-vel. Az OECD is azt javasolja, hogy a 13. havi nyugdíjat korlátozni, átalakítani szükséges. A kormány ezeknek a felszólításoknak nem tesz eleget, ezeket a javaslatokat nem fogadja el, a 13. havi nyugdíj a jövőben is a magyar nyugellátás fontos része lesz.”
A kormánykritikus sajtó ezzel szemben arra hivatkozik, hogy
az Európai Bizottság tagadja az állítást, mely szerint Brüsszel el akarná venni a 13. havi nyugdíjat Magyarországon.
Ezt az álláspontot valójában azonban minden portál a Népszava cikkéhez köti, amely semmilyen hivatalosabb forrásmegjelölést, vagy eredeti szöveget az állítólagos levélből, amelyet az állításuk szerint a Bizottságtól kaptak, nem tett nyilvánossá. Erre a forrásra épített később a Lakmusz is, amely elsőként a forrásmegjelölés és idézetek nélküli hivatkozásra építette tényellenőrző cikkét, majd pedig legutóbb arról írt szemrehányó elemzést, hogy a problémára Orbán Viktor egy olyan videóban hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán, amelyben az illusztrációként használt dokumentumban nem is foglalkoznak a 13. havi nyugdíj eltörlésével. Ez persze nem bizonyítja, hogy az Unió nem ellenzi ezt a kiegészítő ellátást.
Az Európai Tanács 2022-ben a Magyarország konvergencia programjáról szóló ajánlásában a 13. havi nyugdíjról – a Tanács 2020. július 20-ai ajánlásával összefüggésben – kritikusan fogalmaz. A COVID-járvány utáni világgazdasági válság kezelésére ugyanis az ajánlás fenntartható fiskális gazdaságpolitikát fogalmazott meg, amelyben voltak olyan diszkrecionáis költségvetési intézkedések, amelyek többnyire átmeneti jellegűek voltak, vagy ellensúlyozó intézkedésekkel párosultak, például a 13. havi nyugdíj bevezetése – olvashatjuk a jelentés 4. oldalán. A 2020-as szöveg keletkezése óta már majdnem öt év telt el, a kormányzat tehát hosszú távon fenntartotta az intézkedést.
A Kormányinfón említett OECD-jelentésben a 13. havi nyugdíj kiigazításáról olvashatunk, a közgazdaságtani ajánlás azonban a valóságban csökkentené a kedvezményben érintettek körét, és megemelné a nyugdíjkorhatárt is, az alábbi indoklással (51. oldal):
„Ez 2030-ban 0,18%-kal, 2045-ben 0,24%-kal, 2070-ben pedig 0,28%-kal csökkentené az összes kiadást (2.15. táblázat).”
Az ajánlás tehát az érintett nyugdíjasok egy része esetében a 13. havi nyugdíj eltörlését is jelentené egyben,
amely alátámasztja a kormányzati kommunikációban hallható állításokat, bár nem az intézkedés teljes eltörlésének igényével.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi