„A balkáni stabilitás bajnoka” – méltatta Orbán Viktor a szerb elnököt

2025. február 17. 20:06

Orbán Viktor miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb államfővel folytatott megbeszélést hétfőn, Budapesten.

2025. február 17. 20:06

A balkáni stabilitás bajnokának nevezte Aleksandar Vucic szerb elnököt Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten. A magyar kormányfő a szerb elnökkel folytatott tárgyalásai után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, a Balkán-régió stabilitása Szerbia stabilitásával függ össze, Szerbia pedig akkor stabil, ha erős, határozott vezetése van, ezért mi Aleksandar Vucicban a balkáni stabilitás bajnokát is tiszteljük.

Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy a szerb államfő a nap folyamán a legmagasabb magyar kitüntetést vette át a magyar köztársasági elnöktől. A miniszterelnök azt mondta, a szerb és a magyar nemzet történelmi kihívásai nem most először azonosak. Voltak vezetők, akik ezt felismerték, és voltak, akik nem. A mai nap azt ünnepeljük, hogy Szerbiának olyan elnöke van, aki ezt felismerte, sőt ennek jegyében is cselekedett és alakította a szerb-magyar kapcsolatokat – mondta.

Nincs magyar energiabiztonság Szerbia nélkül és szerb energiabiztonság Magyarország nélkül

– jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb államfővel folytatott megbeszélés után.

A miniszterelnök elmondta: intenzíven zajlanak a Szerbia és Magyarország közötti, 300 kilométer hosszú olajvezeték építésének előkészítő munkálatai. Hozzátette, hogy a vezeték minkét ország energiabiztonságát szolgálja majd. Ismertette: tavaly 7,5 milliárd köbméter gáz érkezett Szerbián keresztül Magyarországra, amely nélkül nem tudták volna biztosítani se a magyar gazdaság működését, se a magyar háztartások biztonságát. 

Megjegyezte: ez rekord szállítás, és 2 milliárddal több, mint az egy évvel korábbi volt. Közölte: dolgoznak azon is, hogy megduplázzák a két ország közötti villamosenergia-kapcsolat volumenét. Orbán Viktor úgy értékelt: a két ország ezeket az eredményeket úgy érte el, hogy az elmúlt években „szembeszélben kellett dolgozni”

Mindenki tudja, hogy milyen destabilizációs kísérletek voltak, vannak Szerbiában is és Magyarországon is”,

hogyan „próbálnak az országainkra nyomást gyakorolni a pénzcsapok elzárásával vagy az NGO-k aktivitásán keresztül, de ilyen szembeszélben is nagy eredményeket értünk el” – fogalmazott. Most pedig a világpolitika is megváltozott, most „hátszélben megyünk”, és „új csúcsokat fogunk megdönteni” idén a kereskedelemben, a beruházásban és a határ menti fejlesztések területén is.

Nem vagyunk vakok. Ami Szlovákiában, Szerbiában történik, nem magától történik, azt csinálják, azt gerjesztik.”

Anélkül, hogy beleavatkoznék bármelyik másik ország belügyeibe, a régióban tapasztalt destabilizációs kísérletekkel szemben én mindig ki fogok állni – fogalmazott. Hozzátette, a destabilizáció mindenkinek rossz, mert ha nem az itt élő népek döntik el, mi legyen, nem az általuk megválasztott kormányok döntik el, mi legyen, hanem kívülről akarják megmondani, abból eddig mindig csak baj lett. Ezért ki kell állni a szuverenitásunk mellett – mondta.

(MTI/Mandiner.hu) 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagylajos
2025. február 18. 01:54
Akkor lesznek a szerbek a szövetségeseink, ha visszaadják az Magyarországtól ellopott Délvidékünket. Vagy legalább a ma is magyar többségű Bácska-háromszöget. Addig a szerbek az ellenségeink. Minden magyar (nemzeti) kormánynak első számú törekvésének kellene lennie hazánk területi integritásának visszaállítása. Vagy legalább is törekedni kell erre. Ezt 1 magyar kormány sem tette meg. Tehát nem volt nemzeti érzelmű magyar kormány 1990-óta. És a mai pártok között sincs ilyen. Szégyen és gyalázat.
csihi-puhi
2025. február 17. 22:22
Az első helyi vezető a Sziszeken székelő Ljudevit volt, aki 819-ben fellázadt a frankok ellen. A frankok több hadjárat eredményeként 822-re kiszorították Szlavóniából Ljudevitet, akit 823-ban gyilkoltatott meg a dalmáciai szorabok (szerbek) vezére. A dalmáciai horvátok fejedelme, Borna is kezdettől fogva harcolt Ljudevit ellen. 827-826-ban – Omurtag bolgár kán elfoglalta a Szerémséget és a Dráva–Száva közének keleti felét, amely területeket ekkor a timocsánok lakták, szláv nép. Sirmium 820-ban a bolgárok uralma alá került, és a 845. évi paderborni békeszerződés is a kezükön hagyta. 869-ben II. Adorján pápa pannoniai püspökké és sirmiumi érsekké szentelte Metódot, a szlávok híres térítőjét. 870-ben a bolgárok azonban végleg a bizánci kereszténység mellett döntöttek, ezért Metód nem foglalhatta el székhelyét Sirmiumban. VIII. János pápa a pannóniai püspökség 873-as helyreállítása után értesítette Mutimirt, Szlavónia ekkori duxát, hogy egyházi ügyekben engedelmességgel tartozik Metódnak.
csihi-puhi
2025. február 17. 21:35
Vucsics beleíratja a Vajdaság deklarációba, hogy a szerbek Cirill és Metód óta (9. sz.) őshonosak a Pannon-térségben, elfogadtatja ezt híveivel Sirmiumban (Szávaszentdemeteren), a a pannóniai érsekség egykori központjában. Erre mit tesz Orbán? Kitüntetteti! 😖😣😩😫😵😵‍💫
Bitrex®
2025. február 17. 21:30
Látom, ideküldték az összes ballib férget Peter Maghiarék.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!