Az Európai Unió egy kudarcot vallott szankciós politikát erőltet Oroszországgal szemben, amely nem tudta elérni a kitűzött célokat, ellenben óriási károkat okozott a magyar gazdaságnak, eddig körülbelül 7500 milliárd forint értékben – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Párizsban, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárával folytatott tárgyalását követően, közölte az MTI.
A külügyminiszter szerint Magyarországnak alapvető érdeke, hogy a világgazdaság minél gördülékenyebben működjön, ezért a szankciók szembe mennek a magyar érdekekkel.
Kijelentette, amellett, hogy a szankciók nem érték el a kívánt eredményt, vagyis nem tudták térdre kényszeríteni Oroszországot, súlyos gazdasági károkat okoztak az uniós tagállamoknak.
„19 milliárd euró, vagyis körülbelül 7500 milliárd forint a kár, amit az Oroszország ellen életbe léptetett szankciók okoztak Magyarországnak. Ha ez a szankciós rendszer fennmarad, tovább folytatódik, akkor újabb sok ezer milliárd forintos károk jelennek majd meg a magyar gazdaságban”
– figyelmeztetett.
Hozzátette, miközben az EU Ukrajnának próbál segíteni, a harcban álló ország „folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel”.
„Ukrajna a földgáztranzit leállításával egész Közép-Európában a gázárak növekedését okozta. Emellett emlékezhetünk azokra az intézkedésekre, amelyek akár az olajtranzit részleges korlátozását érintették, vagy emlékezhetünk arra is, hogy a közelmúltban támadások érték a Török Áramlat gázvezetéket, amely jelenleg Magyarország energiaellátásának biztonságát a földgáz terén garantálja"
– idézte fel, és hozzátette, a kormány Európa felé is jelezte,
véget kell vetni annak, hogy Magyarország egyszerre fizeti a szankciós politika árát, és szenvedi el az ukránok energiabiztonságot aláásó intézkedéseit.
Szijjártó szerint az sem működik, hogy az Európai Bizottság egy tagjelölt érdekeit képviselje a tagokkal szemben.
„Ki fogunk állni a következő napokban is – óriási támadások közepette természetesen – a magyar emberek érdekéért, világos válaszokat és világos garanciákat akarunk annak érdekében, hogy hétfőn a külügyminiszteri tanácsülésen majd felelős döntést lehessen hozni. Van még addig tehát néhány nap, sok víz lefolyik addig a Dunán, de Magyarország álláspontja világos. A magyar emberek érdekeit, a magyar gazdaság érdekét és Magyarország energiabiztonságát meg fogjuk védeni” – összegezte.