Az ellenzék nem tett le az alkotmánypuccsról

2025. január 02. 06:09

A nyugati világban még a legnagyobb jogsértés esetén is csak a hazai ellenállásban lehetne bízni.

2025. január 02. 06:09
null
Pokol Béla
Magyar Nemzet

„Összességében kijelenthető, hogy így a hatályos alkotmányt egy puccsot jelentő alkotmányértelmezéssel kikerülve egy egyszerű többséget elért kormányhatalom is megkísérelheti a teljes korábbi közjogi rendet és alkotmányt lecserélni.

Megpróbálhatják-e ezt Európában is? Bár a hatályos alkotmány átlépését jelentené egy ilyen alkotmányozási út Magyarországon is, de a mainstream szellemi-politikai áramlatokat ismerve a nyugati világban még a legnagyobb jogsértés esetén is csak a hazai ellenállásban lehetne bízni ilyen fejlemények esetén. A hazai alaptörvényt tehát védeni kell, és az ilyen tervek esetén az alkotmánybírák általi védelem már kevés, ehhez már az erre létrehozott alkotmányvédelmi hivatalok jöhetnek csak szóba.

Hadd jelezzem, hogy a leírtak nem pusztán elméleti meditációk!

A balliberális magyar ellenzéknek már a 2014-es választások előtt ilyen irányú, pontos tervei voltak, és egy csekély többségű választási győzelemben bízva így írt egy vezető jogász aktivistájuk a Magyar Narancs 2011/17. számában: »És mivel nem lesz kétharmada a parlamentben, nemigen nyúlhat más eszközhöz, mint a népfenség intézményéhez, a népszavazáshoz. A Fidesz arra fog hivatkozni, hogy maga az alaptörvény zárja ki saját módosítását népszavazás útján, az új miniszterelnök pedig úgy fog érvelni, hogy a népfelséget semmi sem írhatja felül, és ezzel szemben a Fidesznek sem lesz könnyű népszerűen érvelnie. Az Országgyűlés kiírja a népszavazást, az új alkotmány pedig majd kizárja, hogy az Alkotmánybíróság ezt felülbírálja, ha ezeknek szabad volt, azoknak ­miért ne lenne szabad.«

Látni kell, hogy ez terv azóta is él, érvényben volt 2018-ban és 2022-ben is a választások előtt, és egy feles többséggel végbemenő átfordulás után ezt a kétharmadosság félretolásának útjaként hirdették. Ténylegesen persze ez egy ­alkotmánypuccs lenne. De különösebb vitát nem keltett akkor sem az alkotmányjogász körökben, sem a jobboldali szellemi elit holdudvaraiban. Pedig egy feles átfordulás mostanság már reálisabb, mint korábban volt, és a fent vázoltak révén akkor ezt nemcsak egy feles átfordulásként megszerzett korlátozott kormányhatalomként kívánják felfogni, hanem a teljes közjogi rendet leváltó, korlátlan hatalomként. Ha pedig ez az ­alkotmánypuccs egy feles kormányhatalom birtokában reális veszély, akkor eléggé célszerűnek tűnik, hogy

már most egy reteszt kellene ez elé illeszteni egy sürgősen elfogadott Btk.-kiegészítés formájában, mely kimondja, hogy alkotmánymódosítás vagy új alkotmány készítése a hatályos alkotmányos rend szerint kizárólag az Országgyűlésben az erre előírt módon lehetséges. Az ezt kikerülő út alkotmányellenes és bűncselekményt valósít meg.

Az alkotmányos államot tehát két szinten lehet erőszakkal felborítani: az egyik a már régóta ismert államcsíny a kormányhatalom szintjén, ám létrejött ennek egy másik formája is az alkotmányozó hatalom szintjén, ez pedig az alkotmánypuccs.”

Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mreinstand-2
2025. január 03. 05:12
A puccs már 2011-ben megtörtént, hiszen a fajtátok megtette. Ezért börtön járna a gecinek, dehát illiberális diktatúrában a bűnöző jelöli ki a vádlót, aki szerint persze nincs semmi látnivaló.
zsolt196969
2025. január 02. 18:49
Nem lenne baj. Akkor a sok DK balos SZDSZ mstp MDF kis pöcsöket lehetne lőni... Akasztani. Persze alkotmányossan.......
Chekke-Faint
2025. január 02. 18:19
A magyarok sem tettek le Orbán Viktorról és a Fideszről. Ugorjunk.
concrete
2025. január 02. 17:08
Pedig a dolog lényege: Olyan alkotmányra van szükség, amelyik a társadalom döntő többségének értékvilágával azonosul. Ha ez szűkös halmaz, akkor annyit tartalmazzon. Ne akarjon egyik oldal sem olyasmit lenyomni a társadalom véle nem hasonló tagjainak torkán, ami ellen lázadni fognak. És persze ennek kontrolljaként meg is kell erősíteni népszavazással, de nem is 3 hónap után kell odahajítani. Akkor lesz alkotmánytisztelet, ha a döntő többség számára tisztelhető alkotmány lesz. Addig meg lehet izgulni, ki milyen jogászkodással dobja papírkosárba az előzőt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!