A magyar kultúra napján országszerte és a határokon túl is kiállításokkal, koncertekkel, díjátadókkal és színházi előadásokkal tisztelegnek Kölcsey Ferenc Himnusza előtt.
Január 22-én azért ünnepeljük a magyar kultúra napját, mert a fennmaradt kézirat tanúsága szerint, Kölcsey Ferenc ezen a napon fejezte be a Himnuszt, 1823-ban. A Himnusz nemcsak Magyarország nemzeti imája, hanem a magyar kulturális és történelmi identitás egyik legfontosabb szimbóluma is. Az eseményt 1989 óta tartják, és minden évben számos kulturális program, kiállítás, koncert és díjátadó színesíti a napot Magyarország-szerte, valamint a határon túli magyar közösségek körében – írta meg a Magyar Nemzet.
Az Országos Levéltár idén különleges kiállítással készül: a látogatók megtekinthetik Kölcsey Ferenc verseskötetének első kiadását, amely a Himnuszt is tartalmazza. Az intézmény ezen kívül az általa őrzött dokumentumritkaságokat és a Bécsi kapu téri palotát is bemutatja. A filmművészet elismerésére idén először adják át a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit, amelyet nyolc művész vehet át Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A Nemzeti Színházban ismét színpadra lépnek középiskolás diákok az Ádámok és Évák ünnepe alkalmából, amely során ó- és újszövetségi történeteket dolgoznak fel színpadi előadásokban.
A könyvek, a zene és a színház ünnepe
A Magyar Művészeti Akadémia az irodalom és az építészet iránt érdeklődőket is várja: Mi lesz veled, nyomtatott könyv? címmel konferenciát rendeznek, amely a kortárs olvasói szokásokat vizsgálja. Az eseménysorozat részeként építészeti vitaestet és gálakoncertet is szerveznek.
Az ünnep alkalmából gálaestet rendeznek a Pesti Vigadóban, ahol kiemelkedő művészek és alkotók vehetnek át kitüntetéseket. A cirkuszművészet iránt érdeklődők számára a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ nyílt napot szervez interaktív programokkal, míg a Magyar Cirkuszművészeti Múzeumban artistaművészek mesélnek életútjukról.
Békés vármegyében komolyzenei koncertek és képzőművészeti kiállítások várják a látogatókat. Békéscsabán Liszt Ferenc, Dohnányi Ernő és Benedekfi István zeneművei csendülnek fel ingyenes hangversenyen, a Munkácsy Mihály Múzeum pedig két új kiállítással készül. Csongrád-Csanád vármegyében színházi előadásokkal, könyvbemutatókkal és díjátadókkal emlékeznek meg az ünnepről.
Szegeden a Reök-palota programjai ingyenesen látogathatók, míg Bács-Kiskun megyében könyvbemutatókat, irodalmi esteket és hangversenyeket tartanak. Kecskeméten Jókai Mór műveiből szerveznek felolvasómaratont, Keszthelyen a városháza ritkán látott képei, Nagykanizsán pedig régi reklámplakátok kerülnek reflektorfénybe.
Debrecenben a 75 éves Debreceni Népi Együttes lép fel a Csokonai Színházban, míg a Csokonai Fórum Simor Ottó Orfeumában felolvasószínházi előadásokkal mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes színdarabjait. A város egyébként a határon túli magyar közösségekkel is közösen ünnepel: a magyar-román határ menti városok – Nagyvárad, Debrecen, Margitta és Berettyóújfalu – közel 200 programmal tisztelegnek a magyar kultúra napja előtt.
Sepsiszentgyörgyön, a Székely Nemzeti Múzeumban Gyárfás Jenő műveiből nyílik időszaki kiállítás a festőművész halálának 100. évfordulója alkalmából.
A közmédia is kiemelt figyelmet fordít a magyar kultúra napjára: a Duna csatornán 21 órától mutatják be a Ványa bácsi - Buborékkeringő című televíziós játékfilmet, amely a Thália Színház nagysikerű Csehov-adaptációja alapján készült. Az M5 kulturális csatorna teljes héten át a magyar kultúra napjának szenteli műsorait, új riportműsorokat, klasszikus zenés filmeket és kulturális programajánlókat is műsorra tűzve.
Nyitókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP
***