Új világ jön: a szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek

2025. január 11. 16:51

2024 eseményei ismét rávilágítottak arra, hogy a globális és az európai politikai trendek szorosan összefüggenek.

2025. január 11. 16:51
null
Györkös Enikő
Györkös Enikő

Az elmúlt év politikai és társadalmi történései mély hatást gyakoroltak a globális és az európai politikai színtérre egyaránt. 2024-ben a woke ideológia újabb radikális megnyilvánulásai világszerte tovább borzolták a kedélyeket. Az Egyesült Államokban bizonyos egyetemeken úgy találták, hogy egyes szavak használata káros lehet, és arra kötelezték a diákokat, hogy előzetesen egyeztessék előadásaik tartalmát „érzékenységi tanácsadókkal”. Európában is újabb vitákat váltott ki a woke ideológia terjedése, különösen a gyermekek oktatásában. Több országban, például Németországban és Svédországban genderelméletet tanítottak általános iskolás korú gyerekeknek. Öröm az ürömben, hogy ezek a szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez is vezettek.

Az Egyesült Államokban és Európában is erőre kaptak az olyan csoportok és szervezetek, amelyek célja a hagyományos értékek védelme és a woke ideológiával szembeni határozott fellépés. Az Európai Parlamentben a Patrióták Európáért frakció élen jár ebben a küzdelemben, hangsúlyozva a nemzeti identitás és a családi értékek fontosságát. Az Egyesült Államokban több republikánus állam törvényeket fogadott el a gyermekekre irányuló genderpropaganda korlátozására, valamint az oktatási intézmények ideológiai semlegességének biztosítására. Ez a globális konzervatív összefogás nemcsak politikai, hanem kulturális téren is jelentős sikereket ért el. Több nemzetközi konferenciát rendeztek a hagyományos értékek védelmében, gondoljunk csak a CPAC Hungaryre, és a közösségi médiában is egyre nagyobb teret kaptak a woke kritikáját megfogalmazó tartalmak.

Az orosz–ukrán konfliktus 2024-ben sem csillapodott, sőt bizonyos területeken még intenzívebbé vált. Az uniós országok több milliárd eurót különítettek el humanitárius segélyekre és fegyverszállítmányokra. Hazánk a fegyveres konfliktus kitörése óta a mielőbbi tűzszünet és békekötés mellett foglal állást. A Közel-Kelet politikai színterén Izrael 2024-ben is megőrizte kulcsszerepét. Az ország sikeresen továbbvitte az Ábrahám-egyezmények nyomán kialakuló kapcsolatait az öböl menti államokkal. Az izraeli kormány jelentős forrásokat fordított a védelmi képességeinek fejlesztésére, különös tekintettel a rakétavédelmi rendszerek modernizációjára. Az izraeli–palesztin konfliktus Gázában sajnos továbbra sem csillapodott, sőt 2024-ben újabb hadszíntér nyílt meg Libanonban.

A világ figyelmének középpontjában az Egyesült Államok állt az elnökválasztás miatt. Donald Trump történelmi győzelmet aratott egy rendkívül polarizált és eseménydús kampány után. A választási hadjárat egyik fordulópontja volt, amikor Joe Biden egészségi okokra hivatkozva visszalépett a választási küzdelemtől, és Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke lépett elő elnökjelöltként. Ő azonban nem tudta teljes mértékben maga mögé állítani a demokrata párti szavazóbázist, és kampánya több fontos államban gyenge eredményeket produkált. A helyzet a republikánusoknak kedvezett, Trump energikus kampányával, gazdasági ígéreteivel és a határvédelem fontosságát hangsúlyozó üzenetével sikeresen mobilizálta bázisát. Kampányát egy szomorú esemény is beárnyékolta: az egyik gyűlésen ellene elkövetett merényletkísérletben egy ember életét vesztette. Az elnökjelölt kisebb sérüléseket szenvedett, gyorsan felépült, és az eset csak tovább növelte támogatottságát a republikánus és a bizonytalan szavazók körében. A választási győzelem után Trump azonnal megkezdte kormányának összeállítását, és több kulcsfontosságú posztra kért fel tapasztalt konzervatív politikusokat. Az új kormány a gazdasági növekedés, az energiafüggetlenség és a nemzeti szuverenitás fontosságát hangsúlyozza. Nemzetközi szinten Trump a NATO megerősítését és az USA Kínával szembeni pozíciójának további szilárdítását tűzte ki célul, Európával pedig pragmatikusabb kapcsolatokat kíván kialakítani. Ami pedig hazánk szempontjából a leglényegesebb: a hamarosan hivatalba lépő elnök az orosz–ukrán háború mielőbbi lezárását hirdette meg. Mi bízunk abban is, hogy a következő években a tengerentúlon visszatérnek a konzervatív gyökerekhez.

A 2024. június 9-ei európai parlamenti választás szintén meghatározó volt: alapvető jobbratolódás figyelhető meg. Ennek ellenére a brüsszeli bürokraták háttéralkut kötöttek, így a harmadik legnagyobb pártcsalád, a konzervatív és euroszkeptikus pártok szövetségeként létrejövő Patrióták Európáért kimaradt a vezető pozíciókból. A képviselőcsoport megalakulása ezzel együtt érdemi hatással lehet az uniós döntéshozatalra, különösen a migrációval és a gazdaságpolitikával kapcsolatos kérdésekben. A frakció tagjai hangsúlyozzák a nemzeti szuverenitás megőrzésének fontosságát, valamint a centralizáció ellenében lépnek fel.

A múlt esztendő az Európai Unió több tagállamában is kormányválságot és politikai változásokat hozott. Németországban december 16-án megbukott a koalíció, miután a parlament megvonta a bizalmat Olaf Scholz kormányától. A bizalmatlansági szavazás következményeként Frank-Walter Steinmeier államfő december 27-én feloszlatta a Bundestagot, az új választás időpontját február 23-ára tűzték ki. Ausztriában továbbra sem zárultak le a koalíciós tárgyalások, ami a hétvégén a néppárti kancellár lemondásához vezetett. Franciaországban azután oszlatta fel a parlamentet Emmanuel Macron elnök, hogy az EP-választáson a patrióta Nemzeti Tömörülés nagyarányú győzelmet ért el. Szeptemberben Michel Barnier vezetésével új kormány alakult centrista és jobboldali erők részvételével, ám december 4-én bizalmatlansági indítvánnyal meg is buktatták, és még karácsony előtt egy újabb, jobboldali vezetésű koalíció lépett a helyébe.

Magyarország 2024-ben is megőrizte külön utas politikáját az EU-n belül. A kormányzat továbbra is elkötelezett a nemzeti szuverenitás és a migrációellenes intézkedések mellett. A gazdaságpolitikában hazánk a semlegességet hangsúlyozta, és a keleti nyitás stratégiájára helyezte a fókuszt. Az Európai Unióval folytatott viták, különösen a jogállamisággal kapcsolatos kérdések továbbra is meghatározták a külpolitikát. Az Európai Unió Bíróságának nyári ítélete, mely szerint a kormány uniós normákat sért a menekültügyi rendszerével, illetve az ennek nyomán kirótt óriási büntetés tovább mélyítette a hazánk és az EU vezetése közti konfliktust.

2024 eseményei ismét rávilágítottak arra, hogy a globális és az európai politikai trendek szorosan összefüggenek. Az amerikai elnökválasztás, az ukrajnai konfliktus és az Európai Unió belső válságai mind hozzájárultak ahhoz, hogy az év tele legyen politikai kihívásokkal. 

Magyarország számára továbbra is fontos cél, hogy megőrizze nemzeti érdekeit, s kiegyensúlyozott pozíciót tartson fenn az EU-ban és a világpolitikában.

A szerző az Alapjogokért Központ nemzetközi kommunikációs koordinátora

Nyitókép: Orbán Viktor a budapesti EU-csúcstalálkozón novemberben 
Fotó: Orbán Viktor hivatalos Facebook-oldala

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nitsahon
2025. január 11. 21:26
JON a KUTIARRA a DER !!!
Akitlosz
2025. január 11. 21:18
Süket propaganda. Ezek az álkonzervatívok az EU-t, a NATO-t és a zéró toleráns szemitizmust konzerválják.
Lajoss
2025. január 11. 17:48
Alapjogokért Központ...😂😂😂
pesti051
2025. január 11. 17:05 Szerkesztve
A liberális világrend nem váltotta be az emberek jobb élethez fűződő reményeit, ezt mutatják a választások, kormány bukások, válságok, háborúk. Az emberek megelégelték, hogy az elmúlt harminc évben létrejött egy olyan multinacionális vállalati, pénzügyi hálózat, amelyik szép lassan kibújt mindenhol a társadalmi ellenőrzés alól, és önálló életre kelt, már nem állam az államban, hanem egyenesen az államok fölé helyezi magát. Nem vállalnak sehol közterhet a helyi társadamak fenntartásásban, viszont mindenhonnan számolatlanul, adózatlanul szívják ki az erőforrásokat. Lassan egy nagyvállalati Általános Szerződési Feltételek szövege nagyobb jogi erővel bír, mint néhány kisebb állam alaptörvénye, vagy jogrendszere. Ezt érezték meg az emberek, és a globalista liberalizmustól szép lassan elfordulnak a lokális, nemzeti erők felé.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!