Nagy Márton a GDP-adatról: „Már-már ordibálunk!”
Németország tehet mindenről.
A nemzetgazdasági miniszter szerint nem lesz gond a növekedés és az egyensúly összehangolásával.
Optimista jövőképet vázolt fel Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a parlament gazdasági és költségvetési bizottsága előtt tartott meghallgatásán. A miniszter azzal nyitotta beszámolóját, hogy a magyar gazdaságnak az elmúlt öt évben három válságot – világjárvány gazdasági hatásai, az energia válság, német gazdasági recesszió – is menedzselnie kell. Nagy Márton a jövő évi költségvetés a béke költségvetésének nevezte, amely alapot teremt a gazdaság visszapattanásának.
A gazdasági semlegesség talaján állunk. Pragmatikus megközelítéssel az ország érdekeit vesszük figyelembe, égtájtól függetlenül érkezhetnek befektetések Magyarországra,
olyanok, melyek elősegítik a magyar gazdaság növekedését. Enélkül nem elérhető a jövő évekre tervezett 3-6 százalékos növekedés” – jelentette ki. Nagy Márton azt is hozzátette, ennek a gazdasági felpattanásnak a feltételeit alakítja ki az új gazdaságpolitikai akcióterv, amely 4200 milliérd forintot mozgat meg.
Nagy Márton az ellenzéki képviselők kérdéseire elmondta, nyitott az ésszerű vitára, és sajnálja, hogy az ellenzéki képviselők megoldási javaslatokkal nem, csak kritikákkal álltak elő.
A miniszter szerint nincs igazuk azoknak, akik a gazdasági semlegességet kritizálják. Hozzátette, a keleti nyitás mellett, most az Egyesült Államok irányába is utat kell nyitni, ebben sokat segít Orbán Viktor és Donald Trump közötti jó kapcsolat.
Az élelmiszer-inflációval kapcsolatban elismerte, hogy az élelmiszer árak valóban „magas szinten ragadtak”, és kijelentette, hogy „ezzel küzdeni kell.”
A GDP növekedés illetően kiemelte, jövőre több nagyberuházás is elkészülhet, amelyek feljebb hajtják majd a gazdasági teljesítményt.
Ezt is ajánljuk a témában
Németország tehet mindenről.
Az Index kérdésére a meghallgatást követően a miniszter elmondta:
a költségvetési egyensúly, illetve a növekedés kéz a kézben jár. Utóbbit csak úgy lehet elérni, ha költségvetés egyensúlyban marad.
Mindent láttam már a gazdaságpolitikában, így ezt a kettőt is össze tudom illeszteni. Van, amikor az egyiket jobban meg kell tolni, ám az egyensúlyt nem szabad szem előtt tartani, mert a piac nem felejt és az adósbesoroláson keresztül büntet. Ezért van konszenzus a költségvetés tekintetében, hogy az egyenleg lehetőleg minimum pozitív nulla legyen, a költségvetési hiány pedig kizárólag a kamatkiadásokból származik.”
Ezt is ajánljuk a témában
Dinamizálni és növekedési pályára szeretnék állítani a nemzetgazdaságot – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.
***