Orbán Balázs: Magyarország bebizonyította, hogy be lehet tölteni a régi erős tagországok után maradt űrt
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a közepes az új nagy az európai politika színterén.
Módos Márton, az Inforádió főszerkesztője és ügyvezetője, valamint Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója nyilatkozott a tulajdonosváltásról. Páros interjúnk.
Miért van szüksége egy tehetséggondozó alapítványnak egy ilyen tranzakcióra, és miért éppen az Inforádióra esett a választás?
Szalai Zoltán: Jelenleg több száz olyan kolléga dolgozik az alapítványnál, akik oktatási és kutatási feladatokat látnak el. Az MCC-ben a szakértőink nyilvánosság előtti szerepvállalását egyfajta társadalmi felelősségvállalásként értékeljük, hiszen ha valakinek az akadémiai karrierje arról szól, hogy egy szakterületet behatóan megismer és szakértőjévé válik, akkor felelőssége van a szakpolitikák és a közvélekedés alakításában.
A mostani megállapodás eredményeként még szorosabban együttműködhetünk Magyarország egyik legjobb szerkesztőségével, amely eddig is fórumot biztosított szakpolitikai viták lefolytatására.
Korábban sem volt kérdés, hogy számos területen összekapcsolódik az MCC és az Inforádió munkája, ezzel a megállapodással viszont új szinte emeltük az együttműködésünket. Ezen túlmenően, az MCC-ben kiemelt figyelmet fordítunk a magyar közbeszéd alakítását végző médiaszakemberek képzésére is, fontosnak tartjuk, hogy megfelelő tájékozottsággal és komplex világlátással álljanak hozzá a jövőbeli munkájukhoz. Az Inforádióval és Infostarttal való együttműködés keretében olyan műhelymunkába tudnak becsatlakozni, ahol ebből a szemszögből is sokat fejlődhetnek.
Mi motiválta az Inforádiót az együttműködés intézményesítésében? És miért az MCC?
Módos Márton: Kipróbált együttműködésről beszélünk, mert személyesen legalább 15 éve, intézményileg pedig hosszú évek óta dolgozunk együtt Szalai Zoltánnal és az MCC-vel. Az MCC egy olyan kiemelkedő szellemi műhely, és egy olyan, speciális felsőoktatási intézmény, amelynek célcsoportja a jelenlegi és jövendőbeli döntéshozók köre – ebben is komoly átfedés van az Inforádióval.
A Collegium egy igazi „think tank”, intellektuális potenciáljának hatóköre rendkívül széles, szakértői, intézetei a külpolitikától a klímapolitikán át az oktatáskutatásig nagyon sok szakterületet lefednek.
Eddig nem volt média-érdekeltsége, tehát komolyan épít majd az Inforádióban felhalmozott tapasztalatra. Nem egy meglévő kiadói hierarchiába kell betagozódnunk. Hosszú távú tervei vannak, és az új médiafelületekkel kapcsolatos elképzelései pedig nagyon jól illeszkednek a saját, eddig kapacitás hiányában meg nem valósított terveinkhez.
Eddig miben merült ki a „számos területen” történő együttműködés? Mik az új tervek?
SzZ: Az Inforádió és az Infostart felületein eddig is nyitottság volt arra, hogy a szakpolitikai kérdésekben ütköztessék a véleményeket, meghallgassák a különböző álláspontokat, így az MCC elismert szakértői is rendszeresen megszólalhattak a legfontosabb témákban. Többen szerepeltek az Aréna című beszélgetőműsorban, rendszeresen meghívták a szakértőinket a Katedra című oktatási magazinba, s gyakran szerepeltünk a napi interjúk sorában is.
MM: Ahogy az előbb is említettem, a megállapodásnak köszönhetően lehetőségünk nyílik arra, hogy közösen új, a XXI. század igényeinek megfelelő formátumokat fejlesszünk, első sorban a modern internetes platformokon, ahol eddig az Info nem volt jelen, új formátumok és új korosztályok felé is nyitni tudunk.
Hogyan működik a jövőben az Inforádió és az Infostart?
SzZ: A folytonosságra garanciát jelent, hogy Módos Márton marad a főszerkesztő és a társaság ügyvezető igazgatója is. Fontos számunkra az is, hogy stratégiai kisebbségi tulajdonosként továbbra is tulajdonosi szemlélettel, önállóan vezesse a társaságot, ahogy eddig is tette. Sőt, szívesen bevonjuk egyéb projektjeinkbe is. Az MCC garantálja a szerkesztőség stabil jövőjét, a fejlesztéseket, de a mindennapi munkában nem lesz változás. Az Inforádió mottója: a „tárgyilagosság szerethető” – ezt pedig komolyan vesszük és rendkívül nagy értéknek tartjuk.
MM: Az Inforádiót és az Infostartot a hazai közönség megbízható, tárgyilagos, minőségi hírforrásnak tartja. Komoly elismerést és szakmai mércét is jelent azelmúlt 24 évben elnyert számos elismerés, a Pulitzer-emlékdíjtól a Prima Primissima díjig. Azon fogunk dolgozni, hogy ez a megítélés megmaradjon, sőt, tovább erősödjön.
Az MCC-ben működő médiaiskola diákjainak ez egy lehetőséget jelent majd, hogy belekóstoljanak egy profi szerkesztőség életébe?
SzZ: A Die Welt korábbi újságírója és tudósítója, Boris Kálnoky által vezetett iskolából eddig is számos szerkesztőségbe jutottak el az MCC-s diákok, ezen a jövőben sem kívánunk változtatni, hiszen az a célunk, hogy minél több hiteles, tájékozott, szorgalmas és tehetséges újságíró dolgozzon a magyar médiában.
Az együttműködés keretében az MCC-s diákoknak lehetősége lesz becsatlakozni egy jól működő szakmai közeg mindennapjaiba is, így az elméleti ismereteken túl, első kézből szerezhetnek gyakorlati tapasztalatot is.
MM: Ehhez komoly tapasztalat és tudás áll rendelkezésre az Inforádióban, hiszen a társaság alapító tulajdonosa a Budapesti Kommunikációs Főiskola (BKF, a mai Metropolitan Egyetem elődje) volt, a rádió vezető munkatársai tanítottak is az intézményben, és a mai szakmai stáb több tagja egykori gyakornokból lett főállású munkatárs. Egy felsőoktatási intézménnyel való partnerség ebből a szempontból a gyökerekhez való visszatérést is jelenti a számunkra.