A sorozáson alapuló tömeghadseregek térhódításával kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy
a katonaság intézménye általában növelte a hazafias, nemzeti érzelmű gondolkodást, elősegítve ezzel a nemzetté válás folyamatát egész Európában.
A katonák ezentúl már nem a király vagy a gazdag nemesek érdekeit védték, hanem az egész országét, vagyis az államalkotó nemzetét. (Ennek nem mond ellent az a tény, hogy a katonák az uralkodóra tették le az esküt.) A katonai szolgálat révén a fiatal férfiak közvetlen kapcsolatba kerültek a nemzet fogalmával és eszméjével, és visszatérve a civil életbe, gyakran a nemzeti eszmék hirdetőivé váltak. A sorozott hadseregek bizonyos mértékben integrálták a társadalom különböző rétegeit, a katonai rendfokozatok szerinti tagozódás ellenére. Mindez nagy mértékben növelte a társadalmi összetartozás érzését. A sorozott hadseregek nemcsak a háborús események során játszottak kulcsszerepet, hanem a politikai változások katalizátorává is váltak sok esetben.
Mindkét világháború alatt ugrásszerűen megnőtt a katonák tekintélye a lakosság szemében, különösen 1914 és 1918 között. Bár mindegyik világégésbe külső erő kényszerített bele bennünket, a katonák akkor is magyar érdekeket védtek. A század elején ez egyértelmű volt, az évszázad közepén már kevésbé. A katonák nem csak szenvedtek a frontokon, hanem életüket is áldozták a nemzetért, önként vagy kényszerből, ez szinte mindegy, hősök lettek az otthon maradottak szemében.
Az első világháborút követő fegyverletétel idején minden magyar katonai alakulat frontvonala kívül volt az országhatáron, tehát nem szenvedtünk fegyveres vereséget, mégis széthullott, megsemmisült a magyar haderő.
Ennek elsőszámú felelőse a rosszemlékű Károlyi Mihály hazaáruló politikai tevékenysége volt.
A tiszavirág-életű Tanácsköztársaság vörös terrorja során elkövetett sorozat-gyilkosságok aláásták a fegyvert viselő emberek megítélését, annak ellenére is, hogy az úgynevezett Vörös Hadsereg (a Monarchiából visszamaradt katonai csoportok) révén megkísérelték feltartóztatni a cseh és román betolakodókat. Összességében a trianoni békediktátum idejére mélypontra csökkent a katonák presztízse. Az égbekiáltóan megcsonkított és megalázott Magyarországnak ebben a történelmi katarzisban egyedül a revíziós politika volt a járható és elfogadható út. Horthy Miklós vezetésével már 1919 júniusában Szegeden létrejött a Nemzeti Hadsereg, melyből 1922. január 4-én megalakult a Magyar Királyi Honvédség. A csonka országban pártállástól függetlenül mindenki a határrevízió reményében élt, ezért a revíziós politika sikereként létrejött müncheni és a bécsi döntések értelmében a visszacsatolt területekre bevonuló katonák társadalmi megítélése szépen emelkedett.
Hazánk szovjet megszállása és a kommunista diktatúra kiépülése után mélypontra zuhant a fegyveres szolgálatok megítélése.
Az új haderő, a Magyar Néphadsereg is az elnyomó hatalmi gépezet eszköze lett. A királyi honvédséget lefejezték, tábornokai és főtisztjei egy részét kivégezték vagy internálták, a szerencsésebbek elhagyták az országot, a többieknek alkalmi munkából kellett megélniük. Helyüket „megbízható” munkás-paraszt fiatalok vették át. Ezen a helyzeten javított az 1956-os forradalom és szabadságharc, melynek során a néphadsereg alakulatai nem voltak hajlandók fegyvert fogni a felkelők ellen, sok helyen megnyitották számukra a fegyverraktárakat, és nem kis számban átálltak tisztek és sorkatonák a forradalom oldalára. (Ezzel a helyzettel már előre tisztában voltak Gerő Ernőék, ezért is hívták segítségül az oroszokat már október 23-án éjjel.) A kádári kemény diktatúra idejére azután gyorsan visszaesett a katonák népszerűsége az egész országban. A puha diktatúra alatt, a hetvenes, nyolcvanas években, lassú javulás volt tapasztalható a katonaság társadalmi megítélésében.
A rendszerváltoztatás katonai téren is új helyzetet teremtett.
A haderő hivatalos neve 1989-ben Magyar Honvédség lett. Az emberek bizalommal néztek az átalakulások elé, a haderőt ismét az ország védelmét hivatott intézménynek tekintették. Az 1999-ben létrejött NATO-tagság és a nemzetközi békefenntartó missziók révén a katonák mind nagyobb elismerést nyertek. A Szovjetunió összeomlását követő három évtizedben, a délszláv válságot leszámítva viszonylagos katonai-biztonságpolitikai nyugalom uralkodott a transzatlanti térségben. Számos ország, köztük hazánk, kevés figyelmet és erőforrást fordított a haderő fejlesztésére. Magyarország azonban az elsők között ébredt fel. A Magyar Honvédségnél 2015-2016-ban elkezdődött a 2017-ben meg is indult haderőfejlesztés tervezése. Az orosz-ukrán háború azután felgyorsított mindent. A mai geopolitikai helyzetben ismét különösen fontos lett a honvédelem kérdése. Komoly hadiipari fejlesztések vannak folyamatban, lendületesen folyik a hadsereg korszerűsítése, a hivatásos állomány bővítése, területvédelmi tartalékos állomány létrehozása, a legkorszerűbb harci eszközök beszerzése. A védelmi képesség legmagasabb szintre hozásához azonban erős társadalmi támogatottság is szükséges. A katonaság társadalmi presztízsének újra megteremtéséhez széleskörű ismeretterjesztő tevékenységre van szükség, és hazafias nevelést kell adni a fiataloknak.