Nyitókép: Fekete-Győr András Facebook-oldala
„Trump nyert. Lesújtó hír ez mindenkinek, aki egy szabadabb, igazságosabb, emberibb világban szeretne élni. Hiszen, bár Trumpot az amerikai polgárok választották meg, döntésük az egész bolygóra hat. Legyen szó a klímaváltozás elleni küzdelemről, Ukrajna megvédésének lehetőségéről, vagy az EU és az USA közötti szabad kereskedelemről, a Trump-féle Amerika nagyon másképp viselkedik majd, mint ahogy azt mi európaiak szeretnénk.Én azonban világéletemben pozitív gondolkodású ember voltam.
Magánemberként és politikusként is mindig azt gondoltam: bármilyen nehéznek tűnik is egy helyzet, hinnünk kell abban, hogy lehet jobb, hogy elszántsággal, cselekvéssel, kitartással jobbá tehetjük. Ezért tanulni kell ebből a választásból – hogy ne ismételjük meg azokat a hibákat, amik ide vezettek.
Az első ilyen tanulság: a populizmus működik. Nem azért nyernek a zavaros összeesküvés-elméleteket, abszurd állításokat megfogalmazók, mert csalnának a választásokon, hanem mert alábecsülik üzenetük vonzerejét. Fontos a média, a hirdetések, a jogi körülmények – de a politikai végső soron az emberek vágyairól, félelmeiről szól. Ebben kellett volna jobbnak lennie Harrisnek – ebben kell jobbnak lenni Orbánnál.
A második: nincs olyan hogy egy nép valakit »érdemel«. Hányszor hallottam, hogy a magyar embereknek Orbán »kell«. De nincs ilyen – mert nem lehet, hogy ugyanaz az Amerika egyszer egy Obamát, egyszer egy Trumpot »érdemeljen«. Nem fátum van, hanem emberek, döntések, küzdelmek.
És a legfontosabb: pontosan meg kell értenünk, hol tud az amerikai demokrácia ellenállni – és hol nem Trump támadásainak. Az amerikai demokrácia 250 éves. Trump előző elnöksége alatt az intézményrendszer, a hagyományok, a politikai kultúra erősebb volt, mint az elnök.
Nekünk is az kell legyen a célunk, hogy ilyen intézményeink legyenek. Mert most nem ilyenek vannak. Orbán szétzúzta mindazt, ami a rendszerváltásból maradt. Pontosan ezért van szükség egy új rendszerváltásra 2026-ban, amikor legyőzzük a Fideszt. Ahhoz, hogy ezúttal mindez jól sikerüljön, meríthetünk abból, mi működik és mi nem a tengerentúlon. Végülis okos ember a más hibájából tanul. Mi különösen okosnak kell legyünk – mert a saját hibáinkból már tanulhattunk eleget.”