Szakértő: helyes a mobiltelefonok korlátozása, a szülőknek is el kéne gondolkodni

2024. november 15. 13:28

Az MCC pécsi képzési központjában tartott őszi Pedagógus Konferencián került szóba a téma.

2024. november 15. 13:28
null

Nyitókép illusztráció. Fotó: ANP MAG / ANP via AFP

Gyuris Petra tanulásmódszertani tanácsadó a konferencián kifejtette: a gyerekeknél a digitális eszközök használata alapvető kognitív mechanizmusokat változtat meg, melyek következtében teljesen másképp működik a figyelemközpontjuk. „Egy tanárnak ezekkel az eszközökkel kell versenyezniük a figyelemért folytatott harcban, ami nagyon nehéz feladat” – mondta a PTE-BTK Pszichológiai Intézetének docense.

Pöltl Ákos, az Ifjúságkutató Intézet kutató-szakértője emlékeztetett, a Z generáció a 2010-es évek elején tömegesen váltott az analóg eszközökről az okos eszközökre. „Ezekben az években kezdett növekedni a tinédzser korosztály körében a depresszió és a különböző szorongásos betegségek. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a bizonyított összefüggéseket”, legalább is szerinte.

Rintek Jakab, pécsi Egyetemi Programos hallgató kérdésére válaszolva a résztvevők felhívták a figyelmet arra a tényre, hogy ha a telefon csak akár a közelben, például az iskolatáskában van, már az is 20-30 százalékos figyelemelvonást jelenthet a diákok számára.

Vannak olyan pedagógiai módszerek, melyek hatékonyak a diákok figyelmének megszerzéséért folyó versenyben. Ami viszont fontos, hogy az okoseszközöket korlátozni szükséges az intézmények falain belül

– mutatott rá Pöltl Ákos.

Gyuris Petra szerint szülőként érdemes azon elgondolkodnunk, hogy míg a fizikai térben túlóvjuk a gyermekeinket, a digitális térben nem védjük meg őket eléggé.

(via BAMA)

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mzperx-10
2024. november 15. 19:18
Szülőként érdemes azon elgondolkodnunk, hogyan védjük meg a gyereket az órán őt becsmérlő, lehülyéző tanárral szemben, ha nem tudja a tanár szavait bizonyítani, hiszen nem tud felvételt készíteni az óráról.
google-2
2024. november 15. 16:26
Úgy gondolom, hogy olyan szempontból is veszélyes a telefon, hogy egy adó-vevő van a kezünkben, sugárzás, miegymás, ugye.. Mennyire lehet veszélyes ez a magzatra, vagy arra az újszülöttre, akinek a fejecskéje mellett az anya mindenféléket pötyög?
2024. november 15. 15:09 Szerkesztve
Mondjuk ki nyíltan, hogy ezek a szarok úgy működnek, mint a drog. Negyven éve a játékok arról szóltak, hogy kurvaügyes lehetsz, de a végén olyan gyors lesz minden, hogy meghalsz. Vége, mehetsz a dolgodra. Tetris, pacman, és mindegyik. Ma pedig odaláncol, hogy minden idődet baszd el, kinyitod a ládát, hat ajándék, szerezz meg 10 akármit, és akkor kapsz öt bármit, ha meghaltál nem gond, nyomhatod tovább, hívd meg a barátodat, oszd meg a többiekkel, hogy milyen pompásan érzed magadat. Mindenféle eventek vannak, speciális tyuhajja cuccokkal, csak most, csak ma, nehogy lemaradj.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!