Karsai utóbbi gondolatával már mélységesen egyetértek. Egy olyan világban élünk, ahol sokan már méltósággal sem tudnak megöregedni, ahol a gyerekek, de sokszor a fiatalok sem találkoznak időben az elmúlással, a halállal. Aztán
életük első temetésen sokkos állapotba kerülnek a koporsó látványától, és azoknak a göröngyöknek a hangjától, amelyek dobbannak annak fedelén,
mikor a sírásók lapátolni kezdenek.
Bezzeg a középkor embere a háborúk és éhínségek közepette úgy élte mindennapjait, hogy szem előtt tartotta, bármelyik az utolsó lehet. Ott lebegett előtte a mondás: „memento mori”, azaz emlékezz a halálra.
De szót kell ejtenünk arról is, hogy napjainkban a gyásznak sem adunk teret, nem hagyunk időt magunknak arra, hogy feldolgozzuk veszteségeinket. Hogy elgyászoljuk egy szerettünket, egy kapcsolatunkat, egy meg nem született gyermekünket, testvérünket.
Pedig igenis jogunk van a fájdalomhoz. Igenis szabadjára kell engednünk a könnyeinket.
Ellenkező esetben beleragadunk ebbe a spirálba, és akkor a gyász patológiássá válhat, és eluralkodhat az életünkön.
Évtizedekkel, sőt, évszázadokkal korábban elődeink nem véletlen hordtak egy évig feketét, ha elvesztették egy közeli hozzátartozójukat, és nem véletlenül beszéltek és beszélnek mai is gyászévről a lélekgyógyászok, szakértők. A gyász szakaszait nekünk is végig kell járnunk, de azt sem kell szégyelnünk, ha elakadunk ezen az úton. Ma már egy sor szakember áll a segítségünkre, hogy átsegítsen minket a hullámvölgyeken.
A gyász feldolgozása során pedig megszülethet bennünk egy új minőség:
értékelni kezdhetjük mindazt, amink van, és talán az élet olyan oldalait is felfedezhetjük, amit a taposómalomban sokszor figyelmen kívül hagyunk.
Ilyenkor pedig már más jelentéssel bír az a latin mondás. Azt üzeni: emlékezzünk ugyan a halálra, de arra is, hogy az addig hátralévő éveket tartalommal és nem utolsósorban szeretettel töltsük meg.