Itt az első fideszes fővárosi siker: több járőrözés lesz Budapesten
„Nekünk a budapestiek biztonsága az első!” – jelentette ki a Szentkirályi Alexandra frakcióvezető.
A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója hangsúlyozta, a BKK rendészet létrehozásával párhuzamosan kiemelt feladat a járművekről leszállított hajléktalanok ellátása.
Nyitókép korábbi felvétel. Fotó: BKK
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója a Magyar Nemzetnek elárulta, hogy mikor és hogyan valósulhat majd meg a BKK rendészet. Kiss kijelentette, „ha ez egy olyan intézkedés lesz, ami nem arra szolgál, hogy vegzáljuk a hajléktalanokat, hanem arról, hogy javuljon az utasok szubjektív és objektív biztonságérzete, akkor nyilván lehet beszélni a BKK rendészet létrehozásáról”.
Karácsony Gergely korábbi helyettese kiemelte, a kampányban nem az volt a főpolgármester problémája a BKK rendészettel, hogy erőforrásokat kell allokálni a közlekedés biztonságosabbá tételére,
pusztán Vitézy Dávid hajléktalanellenes retorikája ellen emelt szót a hivatal.
A Főpolgármesteri hivatal vezetője hozzátette, társadalompolitikai megközelítés szempontjából kritizálta ezt a felvetést. „A közgyűlés pedig az alakuló ülésén döntött, amit végre kell hajtanunk” – emlékeztetett. Ennek értelmében
2025. január 1-jétől alakítják meg a BKK rendészetet, ami a fővárosi rendészeti igazgatóság (FÖRI) keretén belül fog működni a szolgálati igazgatóhelyettes irányítása alatt, 75 fős státusszal.
Ez a 75 fő pedig további 20-al egészül ki, a jelenleg is a BKK és a BKV-nál alvállalkozókon keresztül foglalkoztatott rendfenntartókkal – ismertette Kiss Ambrus.
A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint a rendfenntartás szempontjából szintén haszon lenne, ha a rendőrség létszámbővítéssel képes lenne növelni a közterületen szolgálatot teljesítő rendőrök számát. Véleménye szerint nem a közterület-felügyelet, hanem a rendőrség feladata a rend fenntartása a közösségi közlekedési eszközökön.
Ezután felidézte, hogy Vitézy Dávid a kampányban még nem 75, hanem 200 fős BKK rendészettel akarta megvédeni a közösségi közlekedésen utazókat. Vagyis Vitézy januártól csak „csökkentett tartalommal” fog megvalósulni Kiss Ambrus elmondása szerint.
Kiss Ambrus elmondta,
a FÖRI-nél közterület-felügyelők vagy segédfelügyelők álnak alkalmazásban.
Közterület-felügyelő pedig a jogszabályok szerint az lehet, aki ezen képesítésre szóló jogszabálynak megfelel. Vagyis cselekvőképes, büntetlen előéletű, minimum középfokú végzettséggel rendelkezik, és leteszi a közterület-felügyelői vizsgát, vagy az ezzel kapcsolatos közszolgálati szakképesítése van.
Kiss Ambrus azt is megjegyezte, hogy a BKK rendészet létrehozásával párhuzamosan kiemelt feladat, hogy a közösségi közlekedési eszközökről leszállított hajléktalanok ne maradjanak a megállókban, ahol télen könnyen megfagyhatnak. A hajléktalanok ellátását segítő rendszer a főigazgató elmondása szerint már most is működik.
„Ha például egy buszsofőr azt látja, hogy valaki fekszik a megállóban a padon, akkor jelzést kell adnia arról a BKK diszpécseri szolgálatának. Ugyanez igaz a FÖRI dolgozóira is, hogyha azt látják, hogy valaki fekszik akár egy buszmegállóban, akkor meg kell kérdezniük tőle, tudnak-e valamit segíteni neki, illetve értesítik a diszpécserszolgálatot” – magyarázta a főigazgató.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Nekünk a budapestiek biztonsága az első!” – jelentette ki a Szentkirályi Alexandra frakcióvezető.
Ezt is ajánljuk a témában
A közgyűlésben kialakult patthelyzetet „viccesnek” nevezte főpolgármester.
Ezt is ajánljuk a témában
Üzent a főpolgármesternek a politikus.