Nyitókép: Getty Images/Manuel Augusto Moreno
Gyakorlatilag megállapodtak a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány a három évre, 2025-re, 2026-ra és 2027-re szóló bérmegállapodás részleteiről, a végleges szöveget holnap fogadhatják el a felek – tudta meg a Mandiner a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának szerdai ülését követően.
Információink szerint a több évre szóló bérmegállapodás részletkérdéseiről kell még egyeztetniük a képviseleteknek és a szövegtervezet alapján csütörtök délelőtt kell a még felmerülő kiegészítéseket, javaslatokat megfogalmazniuk a partnereknek.
A Mandiner úgy tudja, az már biztosra vehető, hogy éves átlagban 12 százalékkal nőhet a kötelező legkisebb kereset, ám az évenkénti emelés mértéke még nem végleges. Az is biztosra vehető, hogy a megállapodás három évre szól, így 2027-ig tartalmazza a minimálbér és a garantált bérminimum növekedési ütemét. Az egyezség megfelel az Európai Unió minimálbér-irányelvében foglaltaknak is, vagyis a következő években a legkisebb kereset összege eléri a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
Korábban írtuk: a szakszervezetek támogatják a kormány által korábban felvázolt béremelkedési pályát, amely alapján a következő években a minimálbér átlagosan évi 12 százalékkal, a bérminimum évi 10 százalékkal, az átlagkereset pedig 10 százalékot meghaladó mértékben nőne. Ez a 3 százalék körüli inflációs várakozásokat figyelembe véve is érdemi, bővel 6 százalék reálbér-emelkedést jelentene éves szinten, vagyis érezhetően nőne az emberek életszínvonala, ezáltal új erőre kapna a fogyasztás, ami végső soron mind a vállalkozásoknak, mind az államnak plusz bevételt jelentene.
A nagy bérmegállapodás részleteit várhatóan csütörtök délután ismertetik a felek.
A kormány célja, hogy belátható időn belül elérje a minimálbér összege az ezer eurót, a bruttó átlagkereset pedig az egymillió forintot.