Nyitókép: Magyar Mérnöki Kamara (e-gépész.hu)
Mintegy 200 milliárd forintot fordít az állam a víziközmű-hálózatok fejlesztésére az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerint. Az összeg fele pedig rekonstrukciós kivitelezést, valamint fejlesztéseket jelent – írta meg az Index az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkárának közlése alapján.
A portál beszámolója szerint az államtitkár elmondta:
az összeg fele, mintegy 100 milliárd forint rekonstrukciós kivitelezést, beruházást jelent, és a fejlesztések jelentős része – a szennyvíztisztítók megépítésével és bővítésével – a lakosságot is szolgálja.
Az államtitkár arról is beszélt Soltvadkerten, hogy „az elmúlt több mint tíz év a magyar víziközmű-ágazat legfényesebb időszakának tekinthető, soha nem volt még hasonló mértékű növekedés”.
Mint mondta:
a hálózatok fejlesztésére mintegy ezermilliárd forintot fordítottak.
A jelen állapotok szerint 840 szennyvíztisztító telep működik országszerte, és 20 év alatt 365-ről kilencre csökkentették a nem megfelelő minőségű ivóvízzel rendelkező települések számát. Viszont elvégzendő feladatként említette, hogy a háztartások 16 százalékában egyelőre még nincs csatornázás.
Eredményes volt a 2010-es jogszabály
Az államtitkár szerint átalakulóban van a teljes ágazat is, ugyanis „az egykori állami rendszer a rendszerváltozáskor elaprózódott, és egészen 2010-ig mintegy 400 szervezet szolgáltatta az ivóvizet, illetve tisztította a szennyvizet”.
A 2010-es jogszabály-módosítás eredményeként jelenleg 35 cég mellett az ország felén már állami szolgáltató működik.
Az államtitkár szakmatörténeti pillanatnak nevezte, hogy a három, vízhez kapcsolódó miniszteri felelősségű kör – a vízvédelem, a vízgazdálkodás és a víziközmű-szolgáltatás – most már egy helyen, az Energiaügyi Minisztériumban összpontosul.