Az egyetem fura urai

2024. november 27. 17:13

Talán már mi sem vagyunk messze attól az állásfoglalástól, amikor a Harvardon papírzsebkendőket tettek ki a hallgatóknak, hogy belezokoghassák a Trump diadal miatti bánatukat.

2024. november 27. 17:13
Ungváry Zsolt
Ungváry Zsolt
vasarnap.hu

Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI / Balogh Zoltán

„Ennek egyik terepe az egyetemi élet; több közeli ismerősöm számol be róla évek óta, hogy az ELTÉ-re járva nem merik nyíltan megvallani konzervatív érzületüket. Amikor a kendőzetlen, egyoldalúan balos gyűlölködés folyik tanárok és diákok részéről, csak hümmögnek. Talán már mi sem vagyunk messze attól az intézményi szintű állásfoglalástól, ami Amerikában történt az elnökválasztás után, amikor a Harvardon papírzsebkendőket tettek ki a hallgatóknak, hogy belezokoghassák a Trump diadal miatti bánatukat. Több liberális egyetemi kampuszon a gyászoló professzorok lemondták az órákat, átütemezték a vizsgákat, és megígérték a diákoknak, hogy megbocsátják nekik a rossz jegyeket. Az egyetemek pedig tejet, sütiket, rejtvényeket, legókat és más »stresszoldókat« kínáltak a diákoknak.

Én éppen a rendszerváltás környékén jártam az ELTE bölcsészkarára, és már akkor megvoltak ezek az előképek, a kommunizmusból éppen kilábaló országban, a demokratikusan megválasztott kormányra öntött gyűlölethullámokkal. »Horger Antall«, hirdette például egy molinó az MDF valamilyen oktatáspolitikai döntésére reagálva, de az legalább szellemes volt. Amikor a négyigenes népszavazást bojkottáló, de ezzel célt nem érő hétvége után Für Lajos előadására vártunk, valaki felírta a táblára: »Kis párt – kis bojkott«. Ezt hősiesen letöröltem, mert bár hónapokkal később az MDF megnyerte a választásokat és Für Lajos a katedráról a miniszteri székbe ült át, azért abban a közegben továbbra is nemzeti konzervatívnak lenni volt az »ellenzékiség«. Csakúgy, mint majdan a taxisblokádkor, amidőn egy másik tanárom, Gerő András állt büszkén a Kossuth téren a taxisok mellett.

De akkor legalább volt valami méltóságteljes és nagyszabású ebben a szembenállásban: a már említett Für Lajos és Gerő András mellett jártam Szűcs Jenőhöz, aki az évfolyamunknak tartott előadássorozata közben lett öngyilkos, vélhetően attól tartva, hogy az előző rendszerhez fűződő viszonya miatt baja eshet. A szakdolgozatomat Romsics Ignáchoz írtam, méghozzá kettőt, mert az első a numerus claususról szólt, és a következtetéseim nem tetszettek neki; de vizsgáztam annál a Kertész Istvánnál, aki Schmitt Pál ominózus doktorijának volt az opponense, és bár számtalan hiányosságot állapított meg, végül is átengedte a disszertációt, ami miatt évtizedekkel később Schmittnek le kellett mondania a köztársasági elnökségről.

És az utolsók között jártam a szocializmusból ott feledett, akkor még kötelező politikai gazdaságtan órára, történetesen ahhoz a Vilmos Józsefhez, aki a hatvanas években kirúgta az egyetemről tanársegéd édesanyámat, mivel apámat államrend elleni izgatásért börtönbe csukták.

De még Vilmossal szemben sem voltak bennem olyan vad indulatok, mint amilyenek Polyák Gábort fűtik az Orbánokkal szemben.”

***

Ezt is ajánljuk a témában

Bombahír: kiderült, Polyák Gábor Pressman pénzosztó embere

Polyák Gábor a Soros-pénzből működő Mérték Médiaelemző Műhely vezetőjeként döntött arról, mely médiumok kapjanak pénzt a David Pressmanék által tavaly ősszel kiírt sajtófinanszírozási pályázaton. A sikeres pályázók között ott volt a 444 és a Telex kiadója is.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rasdi1
2024. november 27. 18:44
Kívülálló vagyok, mivel műszaki végzettségem van, és az ELTE témakörei közül a történelem iránt érdeklődöm. Így ezt a "hatalmi viszonyok" öröklődését ezen a t erületen érzékelem. Gondolok itt elsősorban az ominózus "finn-ugor"-"türk-szittya" származási elmélet kapcsán. Evvel kapcsolatban Csomor Vilmos Őfelsége a Magyar Szent Korona c. könyvében ír egy találkozásról az MTA történészei és Trefort Ágoston között, ahol az akkori kultuszminiszter kifejti, hogy tiszteli az urak álláspontját, de PÉNZ csak a finn-ugor vonal kutatásaira lesz, és ennek megfelelően a különböző katedrákat is így "osztogatják". Következéskép az új "főnökök" eszerint válogatják a maguk munkatársait, és a recept nemzedékekre nyomják rá a bélyegüket. Váltáshoz komoly rendszerváltás "kemény keze" kell, de az így "betáplált" szellemiség kialakítja a maga ellenállását, és ellenáll a "laikusok beleugatásának". Nos ilyen hatása volt a kommunista évtizedeknek, és a "puha" váltásnak, amikor a MSZP KB tagjai maradtak.....
bagoly-29
2024. november 27. 18:00
No igen, az ELTE bölcsészeti, jogi és társadlomtudományi karai dinoszaurusz temetők! A fiatalabb oktatók elődjeik útját követik. Ami az opponenseket illeti - általában s tisztelet a kivételnek - nem mindig eléggé tájékozottak a bírált szakdolgozat/disszertáció témájában! A nem egyetértés tekintetében sem biztos, hogy nekik van igazuk! Amúgy, a felelősség az esetleges hibákért/hiányoságokért a témavezetőt terhelik, a jóváhagyása nélkül a kézirat nem kerülhet sem birálatra, s pláne nem védésre!
egonsamu-2
2024. november 27. 17:58
A humán" szakok mindíg is a szocialista + komenista világproletárjai-szemlélet gyülekezöhelyei voltak. Sajnos így a tanárképzéssel az iskolákba is "begyürüztek"... Érdekes módon az 1970-es években még a párttitkárral is nyíltan lehetett vitatkozni a rendszer hibáiról az értelmiségiek kirekesztéséröl a "munkás paraszt" népköztársaságban. A vita végén neki csak arra maradt ereje hogy kérve kérjen: "Efftárs ezt pártunk és kormányunk mind látja de a problémákat megoldani csak a TE segítségeddel tudjuk!" A halódó Nyugaton ma már egy kritikus beszólásért házkutatás számlazárolás és vizsgálati fogság vár...
T. Péter
2024. november 27. 17:57 Szerkesztve
És ma egy Halkó Petra doktorit kap. Arra, amit nyilván te is olvastál. Olvastad, Ungváry? Ha nem, akkor most tedd meg szépen. Esetleg talán felsejlik abból, hogy mi is a baj. Hogy újracsináltátok a foximaxit, hogy egyre több politikus is szeretné, ha PhD díszelegne a neve mögött, akkor is, ha nincs köze ahhoz, amit az a három betű jelent. Hogy a főnök "rendszeréhez" írt hozsannát ma már megint tudományos teljesítménynek akarjátok láttatni. Próbálgasd csak átfesteni, hogy a konzervatív érzülettel és véleménnyel van baj, csak hát nem azzal van baj, hanem ép csak ezzel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!