135 éve született Kéthly Anna

2024. november 15. 19:37

A szociáldemokrácia egyik legjelesebb hazai képviselője száműzetésben hunyt el 1976-ban.

2024. november 15. 19:37

Nyitókép: Kéthly Anna a Keleti Pályaudvaron, a zürichi szociáldemokrata konferenciára indulva, 1947-ben. (Fotó: Fortepan / Berkó Pál) 

1889 november 16-án látta meg a napvilágot a magyar szociáldemokrácia egyik legjelesebb alakja, Kéthly Anna.

A munkáscsaládba születő későbbi politikus 1917-ben lépett be a Magyarországi Szociáldemokrata Pártba, de politikai pályája csak a két világháború között kezdődött el. Kéthly az 1922-es választáson az MSZDP színeiben mandátumot szerzett, és Magyarország második női képviselője lett. 

A parlament tagjaként leginkább a nyomor enyhítése, az egészségügyi ellátás javítása és a nők jogainak védelme érdekében emelt szót. 

Kéthly emellett élesen bírálta a zsidótörvényeket és hazánk német befolyás alá sodródását. A német megszállás után is bátor maradt és bár a németek és a nyilasok is üldözték, nem akadtak a vidéken bujkáló képviselő nyomára.

Kéthly 1945-től egészen 1948-ig a Nemzetgyűlés, majd az Országgyűlés alelnöke, egyben pártja parlamenti frakciójának a vezetője volt, ellenezve a kommunistákkal való egyesülést. A két párt 1948. évi összeolvadása után kizárták. Ezek után visszavonult a közélettől, de Rákosiék bosszúja utolérte:

 1950-ben letartóztatták, majd életfogytiglani börtönre ítélték. 

Ügyét azonban végül felülvizsgálták, így szabadlábra kerülhetett.

Kéthly az 1956-os forradalom alatt lett újra aktív, az újjáalakult Szociáldemokrata Párt elnökévé választották, sőt a november 3-án megalakult Nagy Imre-kormányban államminiszteri posztot kapott.

A szovjet bevonulás napján Bécsben volt, és a hír hallatán úgy döntött, nem tér vissza hazájába. Később Belgiumban telepedett le, itt élt 1976-ban bekövetkezett haláláig.

Hamvait 1990. november 3-án hozták haza, és helyezték el a Rákoskeresztúri temetőben.

Kéthly születésének 135. évfordulója alkalmából a Nemzeti Emlékezet Bizottsága két középiskola diákjainak részvétele mellett tartott megemlékezést a politikus szobránál V. kerületben, a Markó utca – Széchenyi rakpart sarkán. 

Délelőtt a részt vevő iskolákból érkező diákok a kísérő tanáraikkal az Országház Látogatóközpont egyik termében megtekintették a Hősnők. Kéthly Anna és Slachta Margit története c. filmet. Ezt követően Szilágyi Gábor történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) Hivatalának tudományos főmunkatársa  tartott előadást arról a korszakról, amelyben a két politikus élt. 

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
stonecircle-2
2024. november 17. 17:05
Mészáros Márta csinált róla filmet.
Kétes
2024. november 15. 20:28
És forog a sírjában, ha a mai Népszavát olvassa! Ha pedig az Amerikai Népszavát akkor pedig egyenesen üvölt a fájdalomtól!
Akitlosz
2024. november 15. 19:50
A szociáldemokraták is vörösök. 1945-1948. között is a kommunisták szekértolói voltak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!