„Öt év alatt sem csináltak semmit” – megelégelték Karácsonyék tétlenségét a budapestiek és a kormány is
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője a nemzetgazdasági miniszterhez fordult a budapesti lakhatási válság enyhítéséért.
A terézvárosi népszavazás és a közelgő szigorítások már most komoly hatással vannak a kerület lakáspiacára.
Nyitókép: Florian Gaertner / AFP
Az Airbnb szabályozása és a lakásárak alakulása Budapesten egyre feszültebbé válik. A fővárosban kialakult lakhatási probléma miatt a Nemzetgazdasági Minisztérium kénytelen volt felülvizsgálni az Airbnb-re vonatkozó szabályokat, ám ezek az intézkedések egyelőre kizárólag Budapestet érintik.
A vita különösen felerősödött, miután 26 turisztikai lobbiszervezet közös állásfoglalást adott ki a rövid távú lakáskiadás teljes betiltása ellen.
Az ügy középpontjába Terézváros került, ahol szeptemberben népszavazást tartottak az Airbnb betiltásáról. Bár a szavazásra jogosultak mindössze 20 százaléka voksolt, közülük 54 százalék támogatta a tiltást. Soproni Tamás, a kerület momentumos polgármestere bejelentette, hogy 2026-tól vezetik be a tilalmat, így a tulajdonosoknak két évük lesz alkalmazkodni a változásokhoz.
A népszavazás eredményhirdetése után Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz elnöke országos szabályozás kidolgozását javasolta. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megerősítette, hogy
minden eddiginél szigorúbb szabályozást terveznek, és bejelentette, hogy a fővárosi Airbnb-kre kétéves moratóriumot vezetnek be, amely alatt nem adnak ki új engedélyeket.
Emellett drasztikus, akár négyszeres-ötszörös adóemelést is kilátásba helyeztek. Ez azonban nem jelenti a működés betiltását, így az intézkedés leginkább az adóbevételek növekedését szolgálja.
Ezt is ajánljuk a témában
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője a nemzetgazdasági miniszterhez fordult a budapesti lakhatási válság enyhítéséért.
Az Airbnb-hatás már érezhető Terézváros ingatlanpiacán.
A Népszava arról számolt be, hogy az ingatlan.com adatai szerint a 50 négyzetméternél kisebb lakások négyzetméterárai 5 százalékkal csökkentek, és az eladó lakások száma 50 százalékkal nőtt.
A VI. kerületben található 2700 Airbnb-lakás a teljes lakásállomány 8-9 százalékát teszi ki, miközben Budapest egészére vetítve ez az arány mindössze 1,5 százalék.
Szakértők szerint az ingatlantulajdonosok két lehetőség előtt állnak: vagy eladják a lakásaikat, vagy hosszú távú bérbeadásra állnak át.
Ez a tendencia visszafoghatja az ingatlanpiac áremelkedési ütemét, ami akár a jövőbeli drágulásokat is mérsékelheti. A folyamat hatása túlmutathat Terézvároson, és a főváros más részeire is kihatással lehet.
Ezt is ajánljuk a témában
Igyekszik a lakhatást javító intézkedéseket a saját érdemeként feltüntetni a polgármester. Szalai Piroska írása.
A piacra ugyanakkor más tényezők is befolyással vannak. A magyar állampapírok hozamai jelentős tőkét vonzanak az ingatlanpiacra, különösen a belvárosi ingatlanok iránt növekszik az érdeklődés. Ez az Airbnb-szabályozás hatásait is ellensúlyozhatja, újabb áremelkedést idézve elő.
Bár a terézvárosi Airbnb-k körül nagy a bizonytalanság, és még nincs végleges helyi rendelet, a szakértők szerint a főváros turisztikai kínálata elég széles és változatos ahhoz, hogy alternatívát kínáljon az Airbnb-re vágyó turistáknak.
Az Airbnb-tulajdonosok azonban aggódnak a jövőbeni feltételek miatt, különösen azok, akik hitelből vásárolták ingatlanjaikat. A konkrét szabályok hiányában nem tudják, hogy a jövőbeni adó- és jogi környezetben képesek lesznek-e fenntartani vállalkozásaikat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az iCon-intelligent economy Gazdaságpolitikai Konferenciát szervezett, melynek középpontjában Budapest jelene és jövője állt.