Megfogta az alföldi táj, blogot indított – ma már harmincezren követik (VIDEÓ)

2024. október 15. 21:18

Így született meg a Szikvirág Tanya és a hozzá tartozó blog.

2024. október 15. 21:18
null

Nyitókép: Highlights of Hungary

Elindult a Highlights of Hungary idei évada, amellyel céljuk, hogy a legkiválóbb magyar teljesítményeket díjazzák. A díj jelöltjeit már kiválasztották a Highlights of Hungary nagykövetei, ám a végső döntéshez az Önök szavazatára van szükség.

A közönségszavazás a Highlights of Hungary weboldalán elérhető.

Kovács Wölfinger Diána 16 évvel ezelőtt költözött Székesfehérvárról Mártély közelébe, ahol Szikvirág tanyáján igyekszik a hagyományos, tanyasi élet apró csodáit bemutatni a saját fényképein, novellaszerű blogbejegyzésein keresztül. Diánát a lovak iránti szeretete hozta őt a Tisza árterébe. „Székesfehérváron nőttem fel, ott éltem 21 éves koromig. A lovaglás kapcsán kerültem a Tiszántúlra, és nagyon megfogott engem az alföldi táj. Annyira mély hatással volt rám, hogy itt ragadtam” – meséli Diána.

A tanya, ahova költöztek, kezdetben „nagyon mély szinten volt”. „16 évvel ezelőtt, amikor ideköltöztünk, nem volt bent víz, csak egy ásott kút volt, nem volt fürdőszoba, természetesen vizes blokk sem volt, nem lehetett mosogatni. Az öreg tanyaépület volt, ami az 1800-as évek végén épült, illetve az öreg viharvert istálló, de az akkor már olyan állapotban volt, hogy többen tanácsolták, hogy bontsuk le” – idézi fel Diána. A jelen teljesen más már. A család kitartó munkával felújították az egész Szikvirág tanyát: „ami most itt kialakult, az 16 évnek a munkája. Az összes melléképület, az istállók felújítása, vagy akár a tanya épületében a fürdőszoba felújítása. Ez mind most történt.”

A tanya 3000 négyzetméteres területén ma már szinte megtalálható, ami egy önellátó élethez szükséges. Lovakat, kecskéket és baromfit tartanak, zöldséget és gyümölcsöket is termesztenek. 

„A családunk minden tagja aktívan részt vesz a tanya körüli teendőkben, mindent családként próbálunk megoldani. 

Nagyban különbözik a városi élettől az, hogy nálunk a gyerekek a mindennapos teendőkbe be vannak vonva” – meséli. Igyekeztek mindent úgy kialakítani, hogy a gyerekek is tudjanak segíteni: „a hízó bikát a tízéves gyerek is megtudja etetni teljesen biztonságos módon”. „Nem csak az állatok ellátásában vesznek részt, hanem a feldolgozásban is” – jegyzi meg Diána. A tanyasi élet számukra nemcsak a természet közelségéről szól, hanem arról is, hogy az emberek szoros kapcsolatban élnek a földdel és az állatokkal, és megtanulják értékelni a kemény munkát.

A tanyasi élet kihívásai

A tanyasi élet számos kihívást tartogat. Diána számára az időhiány az egyik legnagyobb nehézség. „Sokszor úgy érzem, nőként, gazdasszonyként a 24 óra kevés, főleg a nyári időszakban, amikor a betakarítás van, aratni kell, a szénát a helyére kell hordani, miközben ott vannak a zöldségek, gyümölcsök a kertben, amiket el kell rakni, be kell főzni.”

Mentális oldalról is megterhelő, de ahogy idősödik, egyre jobban tudja kezelni: 

„Az utóbbi időben tudatosan próbálok változtatni a dolgokon, elmegyek sétálni a Tiszához, egy ideig szellőztetem a fejem, egyedül vagyok a gondolataimmal és Jóistennel, feltöltődve térek vissza.”

A téli hónapok valamivel nyugodtabbak, de akkor is bőven akad tennivaló. A téli disznóvágás mellett a jószágokat akkor is el kell látni. „A tanya legszebb arcát télen láttam, amikor 4-5 évvel ezelőtt nagy hó volt itt. A mély csendet, amiben el tud szakadni az ember, sehol máshol nem tapasztaltam. 

Amikor elnémul a határ, a hó elfed mindent, az gyönyörű, valóban szép”

 – meséli Diána.

A blog születése

Diána nemcsak a tanyasi élet kihívásait élvezi, hanem azt is, hogy megoszthatja tapasztalatait másokkal. Fél évtizede megvette élete első tükörreflexes fényképezőgépét, és elkezdte amatőr szinten fényképezni az őt körülvevő természetet: amikor szállnak a darvak októberben, vagy épp kenyeret süt a kemencében. A gondolat, hogy ezeket a fényképeket írásokkal társítsa, később jött. 

„Ezek a kedves, novellaszerű írások a tanyasi életteret mutatják be, az én érzéseimen, én szemüvegemen keresztül.”

A blog hamar népszerűvé vált, ma már harmincezer követője van. „Annyi pozitív visszacsatolást adott nekem, nem is gondoltam, nem is számítottam erre. Minden ember kivétel nélkül azt mondja, hogy gyerekkoruk képei elevenedtek meg, a nagyszüleik dolgos kezei, ahogy a nagymama a nyári konyha előtt pucolta a krumplit az ebédhez” – mesélte Diána a reakciókat. „Amikor a képek alá is írtak emberek, hogy meg könnyezték az írásaimat, bejegyzéseimet, az nagyon mély hatást gyakorolt rám”.

Tervek a jövőre

A tanyasi élet folytatása és a blog továbbfejlesztése Diána számára a jövő fontos része. „Nagyon sokan mondták az utóbbi két évben, hogy írjak könyvet” – mondja. „Egy olyan könyvet szeretnék létrehozni, ahol az írásaim a saját képeimmel vannak illusztrálva. Szeretném, ha az egész kézzelfogható változatban is megmarad” – tette hozzá Diána.

A gyerekeinek is szeretné ezt a könyvet megírni, „hogy tudjak mit magam után hagyni, hogy amikor idősebbek lesznek és elolvassák, jobban megértsék édesanyjukat, megérezzék, milyen lelki világom volt.”

Nagyköveti méltatás – Lackfi János 

A Szikvirág tanya hivatalosan Szeged mellett található, ám a felvillanó internetes posztok alapján sokkal inkább egy Móra Ferenc-novellában létezik. Sorjáznak az évszakok, érik a gyümölcs, ellik a jószág, futkosnak a gyerekek, akik szemlátomást jól érzik magukat abban az egyetemes körforgásban, amelytől a legtöbben mára már szinte teljesen elszakadtunk. Viszont ez nem valami nosztalgia-parti, nem holmi „régenmindenjobbvolt”- siránkozás, hanem hangsúlyosan jelenidő, mai gondokkal, fájdalmakkal, örömökkel. Megtudjuk, hogy a tanya életében milyen helyet tölt be az internet, hogyan egyensúlyoz a gazdasszony a friss házi péksütemény és a városi gépi pékáru mezsgyéjén. A fotókról szinte lemásznak az ínycsiklandó, színes-illatos termények, termékek, tájrészletek. Kovács Wölfinger Diána tobzódik a természetben, étvágygerjesztően, mégis precízen, elegánsan ír róla. Részesévé tesz az életének, határozottan képviseli a rá bízott értékeket, de nem tetszeleg a tökéletesség képzetében. Megtudhatjuk tőle, hogyan lehet ma radikálisan, bátran, minél földközelibben élni. A bőrünkön érezzük azt a létformát, amelyre különböző mértékben ugyan, de legbelül mind vágyakozunk.

 

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. október 16. 05:34 Szerkesztve
Tanyán élni - ALFÖLDI tanyán élni - lelkigyakorlat. Lelki gyakorlat. Kiszállás a városok embertelenítő közegéből - visszatérés a természettel harmóniában éléshez. A látszólagos magányt és egyedüllétet csak pozítivan vállalva lehet boldogan megélni. A csöndbe való belépés csak annak félelmetes, akinek az kongó ürességet jelent. A csöndbe csak az léphet be bátran, aki soha nincs egyedül.
Pandaka pygmaea
2024. október 16. 05:22 Szerkesztve
Welszibárd: Én követem az életüket (már amennyit megosztanak belőle) ami a mai világban tényleg rendhagyó és példaéértékű. Ez a tanya, ez nem lehúzós lovarda, nem árulják a portékáiikat a helyi piacon, nem szerveznek sznob kóstolásokat, nincs "látogatási" idő... bár lenne rá igény. Ott élnek, így élnek, semmi trükk nincs benne. A gyerekek is ott járnak iskolába. Csak annyit termelnek, készítenek mindenből, ami a saját - és az állataik - szükségleteit kielégiti. Ha jól rémliik, a férjnek van "normális" foglalkozása is, nem csak abból kell megélniük ami ott terem.
Welszibard
2024. október 15. 22:23 Szerkesztve
"Szeretem" ezeket a meseszerű, szép vidéki idilleket: Lejártam vidékre "lovazni" - 3-4 óra lovaglás 15-20.000 HUF + (lovaglócsizmában 20-30.000, lovaglóöltönyvben:30-40.000,) + lovászfiú munkabére, aki ganéz, etet, járat, ápol, vakar. ? HUF + traktoros, aki szánt, vet, trágyáz, arat, műtrágyáz. ? HUF + építkezés, építőanyag, köműves, segédmunkás, szakipari munkások munkabére 15-100 millió. Mitől rentábilis és fenntartható? Órabérben lovagoltatunk pénzes újgazdagokat? Akkor ez nem is annyira idillikus, hanem egy kőkemény etnobiznisz, mert a 10 db nyúlból az egy szem kotlósból és csibéből, a néhány kecskéből ls a 10-15 befőttből bajosan lesz fenntartható- nézve a kiadásokat...
letsgobrandon-2
2024. október 15. 22:09
a gyermekei sokkal egészségesebbek lesznek , mint a belpesti drogos köcsögök
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!