Egyedül Kijevben olcsóbb a rezsi
A valóság azonban az, hogy a magyar családok 80-90 százaléka továbbra is rendkívül kedvezményes áron jut áramhoz és gázhoz a piaci átlagfogyasztás szintjéig. A Világgazdaság nyári jelentése szerint európai összehasonlításban Magyarországon a második legkedvezőbb az áram és a gáz ára, egyedül Kijevben lehet olcsóbban hozzájutni. Bár a rezsicsökkentés a háború okozta energiaválság miatt módosult, fontos megjegyezni: a jelentősen átlag felett fogyasztó háztartások jellemzően a leggazdagabbak közé tartoznak, így a változások igazságosabbá tették a költségek elosztását.
Vízdíjemelést javasolnak
A Tisza Párt eközben a vízdíjak emelését is szorgalmazza. A szeptember 29-i Magyar Infón a pártelnök arról beszélt, hogy párttársa, Gerzsenyi Gabriella szerint az alacsony vízdíjak miatt a szolgáltatók kevés bevételhez jutnak, ami problémákat okoz az infrastruktúra terén. Gerzsenyi korábban az Európai Bizottságnál dolgozott, ahol hivatalos jelentéseiben kifejtette, hogy ebben a formában nem támogatható a rezsicsökkentés. A jelenleg EP-képviselőként tevékenykedő politikus nemrégiben úgy nyilatkozott, hogy Magyarországon túl olcsó a víz, ami nem ösztönöz a takarékoskodásra. Így tehát két „érve” is van a vízdíjak emelése mellett.
A kormány viszont elkötelezett a vízdíjak szinten tartása mellett, miközben tovább fejleszti a víziközmű-infrastruktúrát – derült ki lapunk korábbi interjújából, amelyet az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkárával, V. Németh Zsolttal készítettünk. Az államtitkár kiemelte, hogy az elmúlt tíz évben ezermilliárd forintból újult meg a hálózat, és a következő években évente 1200-1500 kilométernyi vízvezeték újul meg.