Rossz lóra tettek Magyar Péterék: mutatjuk, hogy fonódott össze a bukott amerikai liberális rezsim az ellenzék vezetőjével
David Pressman korábban többször is nyíltan kifejezte rokonszenvét Magyar Péter iránt.
A kutatás és főleg annak időzítése egyértelműen pártpolitikai célokat szolgált az államtitkár szerint.
Nyitókép: MTI/Kocsis Zoltán
Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár az Indexnek adott interjújában elmondta véleményét 1956 jelentőségéről, az Európai Unió jelenlegi működéséről az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, valamint a Partizán nevű médiumról is, amely szerinte a Tisza Párt érdekeit szolgálja ki.
Kovács Zoltán szerint az Európai Unió jelenlegi működése jelentősen eltávolodott azoktól az alapelvektől, amelyeket Magyarország a csatlakozáskor elfogadott. Kovács szeirnt a politikai és jogi konszenzus az unió alapja, azonban ez az alapelv napjainkban egyre inkább háttérbe szorul az unióban. „Bárcsak demokratikusan működne” – mondta, utalva ezzel arra, hogy az uniós döntéshozatal sok esetben nem tükrözi a tagállamok többségi akaratát. Kovács különösen éles kritikát fogalmazott meg a migrációs politika terén, ahol több ország is szemben áll az EU által preferált megoldásokkal.
Mindenki felszólalt a migrációs politika ellen Lengyelországtól Franciaországig, Görögországtól Németországig
– jegyezte meg Kovács Zoltán, majd kiemelte, hogy ezek az országok is hasonló problémákat látnak a migráció kérdésében, mint Magyarország.
Az államtitkár szerint az EU politikai szervei, mint például az Európai Bizottság, egyre nagyobb befolyást akar gyakorolni a tagállami szuverenitás felett, és ezzel együtt folyamatosan eltávolodik az unió alapértékeitől. Magyarország csatlakozáskor olyan unióhoz kívánt tartozni, ahol a nemzetállamok közötti együttműködés az egyensúly és konszenzus alapján valósul meg, de az elmúlt években szerinte az EU számos esetben átlépte ezeket a határokat.
Az unió már nem úgy működik, ahogyan azt mi elfogadtuk
– hangsúlyozta.
Az orosz-ukrán háború és 1956 párhuzama
A beszélgetés egyik fő témája az orosz–ukrán háború volt, különösen annak kapcsán, hogy Orbán Viktor a 1956-os forradalomról szóló beszédében beszélt a jelenleg a szomszédunkban zajló katonai konfliktusról is. Orbán Viktor beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország az utóbbi 70 évben nem állt még ennyire közel egy újabb világháborúhoz, és hangsúlyozta, hogy a magyar nép mindig kiállt a szabadságáért, még ha szemben is állt a túlerővel.
Az ukránok valóban éppen ezt teszik. Azt viszont szeretném tisztázni, hogy párhuzamot vonni ’56 és a mostani háború között történelmi hazugság, a kettőnek ugyanis semmiféle köze nincs egymáshoz
– mondta az államtitkár.
Kovács ugyanakkor emellett kiemelte, hogy Oroszország megszegte a nemzetközi szerződéseket, amikor megtámadta Ukrajnát, és hogy ezt az agressziót elítélik. „Sem a miniszterelnök, sem az ő politikai közösségük soha nem mondott olyat, hogy az ukránoknak nincs joguk megvédeni magukat, sőt, ez kötelességük” – mondta, hangsúlyozva, hogy Magyarország elismeri Ukrajna jogát az önvédelemhez, de fontosnak tartják, hogy a konfliktus eredetével is foglalkozzanak.
Szerinte ugyanis érdemes lenne megvizsgálni, mi vezetett az orosz támadáshoz, és ebből kellene következtetéseket levonni a jövőre nézve.
Az interjúban az államtitkár végül kitért arra is, hogy a Partizán megrendelésére készült 21 Kutatóközpont felmérése egyértelmű, hogy pártpolitikai célokat szolgált, és nem is érdemes túl sok figyelmet fordítani rájuk „Nagyon szeretjük a közvélemény-kutatásnak álcázott politikai akciókat, amelyeknek nyilvánvaló politikai célkitűzései vannak” – mondta Kovács, utalva arra, hogy szerinte a felmérések politikai eszközök lehetnek.
Nyilván ön is szokta nézni, hallgatni a Partizánt, nem nehéz megállapítani, hogy nem a nemzeti szuverenitás védelméért szoktak dolgozni
– tette hozzá.
Ahogy lapunk korábban megírta, Kovács Zoltán állítását, miszerint a kutatás egybe vág a Tisza Párt érdekeivel (utalva arra, hogy pont október 23-án reggel publikálták) a Partizán egy műsorában próbálta meg cáfolni a 21 Kutatóközpont vezetője, Róna Dániel.
***
Kapcsolódó vélemény
A vontatott beszéde közben Magyar Pétert sorra otthagyták a hívei.