Óbudai korrupció: a lakók szerint le kellene mondania a kerület vezetésének, akik a börtönben ülve csak hallgatnak
Miközben a kerületi korrupciós botrány továbbgyűrűzik, a helyi ügyek állnak.
Kiss László még az alpolgármesterek személyére is tett javaslatot.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
Valószínűleg Óbuda polgármestere az első a magyar demokrácia történetében, aki a fogdából hívta össze az önkormányzat alakuló ülését.
Mint ismert, Kiss László vesztegetés gyanúja miatt letartóztatásban van december közepéig, így, miután nem mondott le posztjáról, nem tehetett mást, mint hogy
a fogdából kezdje meg a kerület irányítását
– tudta meg a 444.hu.
A kerület első embere Bots Dénes jegyző jelenlétében írta alá a meghívót, az ülést pedig jövő csütörtök reggelre hívták össze.
A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy Kiss írásbeli javaslatot tett még az alpolgármesterek személyére is, de az egyelőre nem derült ki, hogy kiket javasolt. Az egyik előző ciklusbeli alpolgármestere, Czeglédy Gergő is letartóztatásban van, szintén vesztegetés gyanújával. Mindketten tagadják a vádakat – tették hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben a kerületi korrupciós botrány továbbgyűrűzik, a helyi ügyek állnak.
Az is kiderült, hogy
a testületi ülést a korelnök fogja levezetni, ami a kerületi SZMSZ szerint lehetséges.
Bár az önkormányzati törvény nem ad ilyen tág mozgásteret, de a kormányhivatal előzetesen a kerület megkeresésére rábólintott erre a megoldásra – írta a 444.hu.
Kiss Lászlót, Óbuda újraválasztott polgármesterét augusztus 14-én vették őrizetbe, majd két nappal később a bíróság elrendelte a letartóztatását. Alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt valamivel korábban, júniusban vették őrizetbe, minősített vesztegetéssel gyanúsítják.
A megalapozott gyanú szerint, Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak majd az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
Az önkormányzat a pénz eredetének és céljának leplezése miatt feltehetőleg fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést feltételezhetően nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezhették el.