„A kutyák vokális tanulási képességeinek mérése egy eddig kevéssé kutatott terület” – magyarázza Faragó. Az emberi nyelvfejlődés kutatásához hasonlóan a kutyák hangadásai is bonyolult, tanulási folyamat eredményei lehetnek. A kutatók azt figyelték meg, hogy a kutyák bizonyos hangokat képesek utánzással megtanulni, különösen akkor, ha ezeket a hangokat gazdáik vagy más kutyák adják. A legizgalmasabb kérdés az, hogy hogyan képesek a kutyák különböző hangokat produkálni, és ezek hogyan segítik őket a kommunikációban.
A kutyák vokális tanulása különösen érdekes lehet az emberi hangfejlődés szempontjából, mivel a kutyák szociális toleranciája és kooperációs készségei sok hasonlóságot mutatnak az emberekével.
„Van egy olyan hipotézis, miszerint az embereknél a szociális tolerancia, az elfogadó készség az indukálója volt azoknak a változásoknak az agyban, amelyek kellettek ahhoz, hogy el tudjon indulni a vokális tanulás kialakulása.
Erre rakódott rá a kooperációra való képesség, ami csak hajtotta a folyamatot. Ami a kutyák esetében nagyon izgalmas, hogy gyakorlatilag ugyanazokat a lépcsőket vették végig a háziasítás során, mint amik valószínűleg az embernél is lejátszódtak” – fogalmazott Faragó.
Tamás a kutatásaihoz különböző módszereket használ, a viselkedéstesztek mellett a nem invazív elektroenkefalográfiát (EEG) és a funkcionális mágneses magrezonanciás képalkotást (fMRI), melyek segítségével a kutyák agyműködését vizsgálja. „Kunyeráló helyzetekben a gazdi eszik valamit, ami nagyon szimpatikus a kutyának, a kutya pedig próbálja felhívni a figyelmét magára. Ha a gazdi ezt ignorálja, akkor a kutya vagy abbahagyja, vagy vérmérséklettől függően elkezd kipróbálni új stratégiákat, és eljöhet az a pont, amikor
a gazda vagy megunja, vagy olyan végtelenül cukinak tartja azt, amit a kutya csinált, hogy ad neki egy falatot, ezzel megerősítve a viselkedést.
Ez egy spontán tanulási folyamatot indíthat el.”
Egy különösen izgalmas kutatásuk a kutyák vonyításával foglalkozott, amelyről Faragó így mesélt: „A farkasok vonyítanak, a kutyák ugatnak. Az volt a gondolat, hogy a vonyítás szükségtelenné vált a háziasítás során, mivel az ember táborában élő kutyáknak már nem volt szükségük arra, hogy a falkájukat összetartsák vagy távol tartsák a szomszédos falkákat.” Faragó és csapata arra jutott, hogy a genetikai távolság a közös farkas őstől összefüggésben van azzal, hogy mely kutyafajták vonyítanak, és melyek ugatnak inkább.