Hátborzongató videóban üzen hadat a pedofiloknak az Axióma
Az Axióma ezzel a súlyos témával foglalkozik a legújabb videójában.
Grooming és szextorzió – mit tehetünk ellene? A pénzügyi indíttatású szexuális zsarolás és az azt oktató tartalmak (kézikönyvek és videókalauzok) egyre nagyobb számban érhetők el az internet bugyraiban.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
A pénzügyi indíttatású szexuális zsarolás – közismertebb nevén szextorzió – és az azt oktató tartalmak (kézikönyvek és videók) egyre nagyobb számban érhetők el az interneten. Ez az adatokkal történő – nagyon érzékeny – visszaélés tulajdonképpen a kiberbűnözés egy olyan válfaja, amely során az elkövetők a közösségi média bizonyos tulajdonságait kihasználva,
legtöbbször erotikus tartalmakkal zsarolják áldozataikat.
Egy szeptemberi kutatás szerint a helyzet azonban még ennél is aggasztóbb, hiszen a bűnözők egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak, és másokat is erre buzdítanak.
A tizenévesek és a szülők egyaránt azt gondolhatják, hogy ismerik az online grooming klasszikus jeleit – például az áldozat elzárkózik a barátoktól, családtagoktól vagy éppen titkolózik az online tevékenységeivel kapcsolatban – írja a jelenség kapcsán a mashable.com.
Hozzáteszik:
ugyanakkor a ragadozók nagyon ügyesek áldozataik megtévesztésében; az online grooming jelei valójában rendkívül finomak, nehezen észlelhetők.
A dinamika kezdetben egy sima barátsághoz hasonlíthat, hiszen tele van beszélgetésekkel, közös érdeklődéssel.
A bűncselekmény elkövetése általában úgy zajlik, hogy a kiberbűnözők különféle módszerekkel ráveszik áldozataikat az interneten keresztül, hogy intim képeket küldjenek magukról, aztán pénzt követelnek tőlük, és/vagy azzal fenyegetik őket, hogy a (legtöbbször) tinédzserek által küldött tartalmakat nyilvánosságra hozzák valamilyen formában.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Axióma ezzel a súlyos témával foglalkozik a legújabb videójában.
Adam Priestley, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) vezető menedzsere úgy fogalmazott, hogy mára sajnos számos írásos kézikönyv, videokalauz és egyéb oktatási tartalom (zsarolási útmutató) is elérhető már akár olyan népszerű platformokon is, mint a YouTube, vagy a Telegram. Ezek az anyagok lépésről lépésre mutatják be, miként követhetők el ezek a zsarolások –
a hamis profil létrehozásától kezdve a célszemélyek kiválasztásán és elérhetőségük megszerzésén át az intim képekkel való visszaélés anyagi hasznáig.
Ráadásul mindezt alig több, mint 2000 forintért.
Ezeken a platformokon a minden hájjal megkent „tanárok” az tanácsolják felhasználóiknak, hogy összpontosítsanak a tinédzserekre és a fiatal felnőttekre, és azt sugallják nekik, hogy „200 célpontból legalább 5-10 esetben számítani lehet erotikus tartalmak megszerzésére”.
Jelenleg az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Kanada az első három ország, ahol a legtöbb sikeres online zsarolást követik el.
A jelenség kapcsán néhány nagy tech cég is megszólalt. A YouTube szóvivője például úgy fogalmazott: „Rendkívül komolyan vesszük ezt a problémát, és szigorú szabályzataink lehetővé teszik, hogy megvédjük felhasználóinkat a csalásoktól és más káros viselkedésektől. Az olyan tartalom, amely utasításokat ad az olyan tevékenységekhez, mint az adathalászat és a titkosítás, nem engedélyezett a YouTube-on, ezért minden esetben eltávolítjuk.”