Nyitókép: Soós Lajos / MTI
Mint a Mandiner is beszámolt róla: a Diákhitel Központ Magyar Péter vezetésével olyan céggel kötött szerződést, amelynek tulajdonosa Magyar mostani háttérembere, Trentin Balázs. A Szabad Európa értesülései szerint Trentin idén tavasszal és nyáron többször is a Tisza Párt aktivistáit irányította. A portál szerint Trentin az aktivistáknak utasításokat adott az utcai kitelepülésekre és a párt kampányvideóinak terjesztésére vonatkozóan. Trentin cége, a Troia Média Kft. 2022-ben kizárólag a Magyar Péter által vezetett Diákhitel Központtól származó bevételhez jutott.
A cég a szerződésben azt vállalta, hogy nettó 13,34 millió forintért kiszámolja, hogy a diákoknak nyújtott hitelezésnek milyen valószínűsíthető hatása volt a nemzetgazdaságra. Emellett meg kellett becsülje az is, hogy az elkövetkező három–öt évben milyen gazdasági hatás kapcsolódhat a diákhitelekhez.
A megbízást ráadásul gyorsan el kellett végezni: a Magyar Nemzet által megismert szerződés értelmében december 23-a előtt meg kellett tartani a vezetői prezentációt.
Hétfő reggel a Magyar Nemzet publikált egy cikket a botrányos ügy újabb részleteiről. A lap újabb olyan szerződésre bukkant, amelyet Magyar Péter még a Diákhitel Központ vezetőjeként kötött egy Trentin Balázs érdekeltségébe tartozó másik céggel.
Vagyis Magyar Péter még állami cégvezetőként juttatott tízmilliókat egy mostani fontos emberéhez köthető cégekhez.
Egy évvel az előző eset előtt
a Diákhitel Központ szerződést kötött a Think & Tank Management Kft.-vel.
Ez a megbízás 14,7 millió forintról szólt, és szintén sürgős volt, mivel a munkát 2020. december 14. és 31. között kellett elvégezni. A két szerződés között több közös pont is van. Először is, mindkettő éppen nem éri el a 15 millió forintot, így nem kellett közbeszerzést kiírni a nyújtott szolgáltatásokra, valamint mindkettőt az adott év utolsó napjaiban kötötték.
A Think & Tank Management Kft. a tulajdonosa két cégnek is, így a Kondorkó POD Kft.-nek és a TetőTér Management Kft.-nek. Mindkét cég ügyvezetője Trentin Balázs Lajos.
Hadházy Ákos, ellenzéki képviselő szerint az összegeket úgy határozták meg, hogy ne kelljen közbeszerzést kiírni, az időpontok pedig azt jelzik, hogy a Magyar Péter vezette állami cég az év végén akarta elköltöni a megmaradt pénzt.