Gulyás Gergely: Brüsszellel szemben mi vagyunk az elitváltó ellenzék
A megbukott baloldali hatalmakra jól szervezett nemzeti erők kormányra jutása kell, hogy legyen a válasz –mondta a miniszter az Alapjogokért Központ konferenciáján.
A miniszter elárulta: örülnek, hogy a németek is rádöbbentek a külső határok védelmének fontosságára.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán
Ismét Kormányinfón számolt be a kormány legújabb döntéséről Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő.
Gulyás bejelentette: a szerdai kormányülésen mandátumot adtak Bóka Jánosnak az Európai Bizottsággal való tárgyalásra a migrációról szóló, hazánk ellen meghozott súlyos bírság kapcsán.
„A magyar emberek akarata ellenére senkit sem lehet betelepíteni, és erről a magyarok a népszavazáson is döntöttek” – szögezte le a miniszter.
A határokat továbbra is megvédjük”
– szögezte le Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy egyirányú brüsszeli utat fognak felajánlani a hazánkba érkező menekülteknek, majd arra is kitért, hogy a határrendészeti költségek megtérítését is kéri a kormány a Bizottságtól. „Más schengeni országok esetében a Bizottság megtérítette a költségeket” – tette hozzá.
Emlékeztetett: 2015-ben Magyarország elsőként szólalt fel a külső határok védelme mellett, és azt is leszögezte,
hogy örülnek neki, hogy a németek is rádöbbentek a külső határok védelmének fontosságára.
Kérdésre válaszolva elmondta: reményei szerint egy hónap alatt meg lehet állapodni a bizottsággal. Ha az Európai Bizottság elnöke betartaná, amit korábban ígért, akkor egy fillér bírságot sem kellene fizetnünk – tette hozzá.
A kormány tárgyalt a jövő évi költségvetés célkitűzéseiről is. Gulyás Gergely elmondta: Nagy Márton folymatosan tárgyal a munkaadókkal és munkavállalókkal, hogy minél nagyobb béremelés lehessen.
„A kormány nem dönt a minimálbér összegéről” – szögezte le, hozzátéve:
többéves bérmegállapodást szeretne a felek között a kormány.
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy október végéig döntenek majd a szakmunkás-hitelről is. Kifejtette ennek kapcsán: olyan munkáshitelt szeretnének, ami nemcsak a szakmunkások számára érhető majd el.
„A cél, hogy egyszerűen és gyorsan jussanak hitelhez azok, akik 18 éves koruktól dolgoznak” – mondta.
A beruházások kapcsán Vitályos Eszter elárulta:
84 milliárd forint értékben valósultak meg beruházások az utóbbi hetekben.
A miniszter a Sparnak az árstop megsértése miatt a magyar állam ellen indított peréről, amelyben az Európai Bíróság az áruházláncnak adott igazat, azt mondta: nem lepődtek meg a döntésen, ha Brüsszelen és a Sparon múlik, akkor árcsökkentő akcióra sem nyílt volna lehetőség.
A sajtóban felmerült esetleges kormányátalakításról elmondta: a felvetéseknek nincs valóságalapja, sőt még a tényként elkönyvelt, az új MNB elnök személyére vonatkozó találgatásoknak sincs.
Idén kétszázalékos, jövőre pedig – az elemzők előrejelzései alapján – három százalék feletti gazdasági növekedéssel számol a kormány.
A 2024-es esztendő egy rekordév lehet a magyar gazdaság szempontjából a 2022 óta eltelt időszakot tekintve – mondta a miniszter.
Gulyás hipokritának nevezte a brüsszeli álláspontot a migrációval kapcsolatban. „Brüsszel szerint a migráció jó, de migránsokat nem akar befogadni, Ha jó a migráció, akkor fogadják szeretettel a migránsokat” – fogalmazott.
A kőolaj-tranzit kapcsán, illetve, hogy Ukrajna nem gördít-e valamilyen akadályt az új megállapodás által biztosított szállítás elé, Gulyás elmondta: a kormány mindenre fel van készülve, de a MOL megállapodása optimizmusra ad okot.
A lesz-e magyar olimpiai pályázat kérdésre Gulyás azt mondta: a kérdés nem tartozik a kormányra, ez egyelőre a fővárosra és a magyar sportvezetésre tartozik.
Nem tartok attól, hogy a Fidesz 2026-os választási győzelmét bármi is veszélyeztetné
– mondta Gulyás arra a kérdésre, hogy a Medián szerint a Tisza Párt támogatottsága megközelítette a Fideszét. Mint fogalmazott most volt egy nagymintás közvélemény-kutatás – az EP-választás – ahol a Fidesz-KDNP 45 százalékot kapott, a Tisza Párt pedig kevesebb mint harmincat.
Vagy helyreáll a rend a külső határokon vagy szétesik Schengen
– mondta Gulyás a Mandiner azon kérdésére, hogy milyen jövőt jósol az övezetnek.
A német kancellár béketervét, azaz, hogy most már Oroszországot is meg kellene hívni egy béketárgyalásra, a miniszter egy jó irányba tett lépésnek nevezte.