(Nyitókép: YouTube-képernyőfotó)
Tegyük fel, hogy egy pártnak van 1,35 millió szavazója, akik között ráadásul a Medián szerint felülreprezentáltak a nyelveken beszélő, mobilis, kalandvágyó huszonéves fiatalok és a diplomások. Ez a párt egy olyan időszakban, amikor a tehetségesebbek állítólag ugrásra készen várják az alkalmat, hogy külföldre költözhessenek, álláshirdetést tesz közzé,
asszisztenseket keresvén a párt brüsszeli képviselői mellé.
A jelentkezéshez semmi mást nem kell beadni, mint egyetlen önéletrajzot és két darab, egyenként legfeljebb 200 szavas fogalmazást. Aztán a legígéretesebbekkel kitöltetnek egy online tesztet, a jól teljesítőket pedig már hívják is be a szóbeli interjúra.
Tegyük mindehhez hozzá, hogy
a párt iszonyúan szeretne másfél év múlva önállóan elkormányozni egy európai országot.
Mindezen paraméterek alapján állapítsa meg, elvárható-e, hogy a betöltendő mintegy húsz (20) álláshelyre találjon a párt országon belül húsz alkalmas jelentkezőt, akik a pályázati felhívásban megjelölt szeptember elsejei kezdő időpont után három héttel már bőven rázódnak bele az új munkakörükbe!
Ehhez képest a következőkről tudok beszámolni.
egy 2010 óta az Európai Unió alkalmazásában álló, feltehetően német/német–brit állampolgár, akinek Magyarországhoz semmi köze, ellenben volt már egy német liberális képviselő asszisztense, volt a Tusk pártjában politizáló lengyel Danuta Hübner szakpolitikai tanácsadója, majd
tavaly év végéig Radosław Sikorski munkáját segítette Brüsszelben,
különös tekintettel a kül- és biztonságpolitikára és kifejezetten az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokra – Sikorski aztán lengyel külügyminiszter lett, az igen tapasztalt Björn Warren pedig önéletrajza szerint onnantól kezdve kilenc hónapig egyáltalán nem dolgozott. Valamikor az év során (a meglévő végzettségei mellé) beiratkozott egy „digitális kommunikáció és média” szakos egyetemi képzésre, majd most szeptemberben Dávid Dóra szakpolitikai tanácsadójaként tért vissza a porondra.
Nincs az a mennyiségű naivitás, amennyivel jóhiszeműen lehetne értelmezni ezt a tényállást.
A Metától érkezett londoni Dávid Dóra az Angliában általa tapasztalt „nagyon érdekes” középiskolai multikultin és az egyetemi evezős élményein kívül eddig gyakorlatilag semmit nem osztott meg a nyilvánossággal, erre megkapja munkatársnak a régi motoros Danuta Hübner és Radosław Sikorski emberét.