(John MACDOUGALL / AFP)
Izgalmas fél évnek nézünk elébe a nemzetközi színtéren. Hazánk szempontjából két fontos esemény említendő: egyrészt véglegesedik az új Von der Leyen-bizottság, másrészt novemberben elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban, ahol az egész világ jövőjét érintő döntés születik arról, hogy tovább eszkalálódik-e az ukrajnai háború, vagy inkább a lezárás felé történnek lépések. Az Európai Unión belül is várhatók választások, így a kelet-németországi Brandenburgban, illetve Ausztriában, és mindkét helyen jelentős jobboldali előretörést jósolnak a számok. Úgy tűnik, a migráció, a háború és az ezekből eredő megélhetési válság súlya alatt lassan összeomlik a liberális hegemónia, a választópolgárok pedig olyan alternatívát keresnek, amely szeretne is tenni a gondjaik megoldásáért.
Kezdjük Brüsszellel és az új Európai Bizottság kérdésével. Miután Ursula von der Leyen EB-elnök újrázását rekordgyorsasággal döntötték el a néppárti–baloldali koalíció tagjai, amihez sikerült megnyerni a korábban húzódozó zöldeket is, most nehéz helyzetbe került a bizottság régi-új elnöke. Egy törékeny társulást kell egyben tartania, ami azt jelenti, hogy minden támogató állam- és kormányfőt megfelelően kell jutalmazni a biztosi portfóliók elosztásánál. Bár a biztosok elméletben függetlenek az őket küldő tagállamtól, és csak az EU érdekeit nézik, azt látjuk, hogy a jelöltek között szép számmal vannak miniszterelnökök, miniszterek és más befolyásos politikusok, s a gyakorlatban egy tagállam jelentőségét és befolyását az jelzi a legjobban, hogy milyen portfóliót kap meg a jelöltje. Márpedig most sokan vannak, akik fontos pozíciókat szeretnének elnyerni a következő öt évre.
Von der Leyen feje ráadásul nemcsak a politikai egyensúly miatt fájhat, hanem a nemek egyensúlya miatt is, ugyanis, bár azt várta, hogy a tagállamok egy férfi és egy női jelöltet is adnak, hogy a nemek egyenlő arányát patikamérlegen ki tudja mérni, Bulgárián kívül mindenki figyelmen kívül hagyta ezt. Így aztán nem tud kellőképpen progresszív „háborús vezető” lenni, pedig már korábban kiderült, hogy magára akként tekint. Vezetői stílusa is ezt tükrözi, brüsszeli körökben gyakran csak „Ursula királynőként” emlegetik, utalva autoriter személyiségére. Sajtóhírek szerint most a bizottság belső viszonyait is úgy kívánja megszervezni, hogy az ellenvéleményeket marginalizálni tudja.