„Érdemes fölkelni!” – ismert, hogy ezzel ébresztette Jelenits atya reggelenként a kollégistákat, már kezdő nevelőtanárként; ismert méghozzá azért, mert piarista öregdiákokon keresztül országszerte máig is számos otthonban indul a nap ezzel a mondattal. Amely a maga egyszerűségében zseniális: egyszerre tesz kíváncsivá és buzdít, egyszerre bátorít és nógat. Mint egy felejthetetlen pedagógus, és mint egy hiteles szerzetespap.
„Érdemes fölkelni” – a szeretetteli, személyválogatás nélküli esélyadás mondata is ez: mindenkit komolyan vesz, mindenkiből kinézi, hogy érdemes lesz azon a napon a közösségében, a társadalomban jelen lennie, hogy képes lesz valamit hozzátenni a nagy egészhez és lesz is abban valami öröme, amiért este hálát adhat. Nincs olyan, hogy neked érdemes fölkelni, te viszont, lusta kölök, bűnös lélek, dagonyázz az ágyadban – hanem: ha fölkelsz, ha jössz velünk és megteszed a kellemetlen első lépést, azt a kényelmetlen erőfeszítést, amire én tudom, hogy képes vagy, akkor százannyit kapsz. Tudom, mert én már régebb óta talpon vagyok, kinéztem, és láttam, sőt, meg is tapasztaltam, hogy mennyire pazar a kínálat.