„This is the future” – éveken belül szolgálatba állhatnak a gondozórobotok

2024. augusztus 07. 10:40

A robotflotta szociális és kiszolgáló funkciókat lát majd el a jövőben az idősgondozásban a tervek szerint.

2024. augusztus 07. 10:40

Nyitókép illusztráció. Fotó: Patrick T. FALLON / AFP

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) kutatói egy nemzetközi együttműködésben szociális robotflotta fejlesztésén dolgoznak, céljuk olyan robotok tervezése és gyártása, amelyek például az idősgondozásban látnak el szociális és kiszolgáló funkciókat – közölte az ELTE az MTI-vel kedden.

A várható élettartam megnövekedése, az egészségügyi szolgáltatások fejlődése erős nyomás alá helyezi az idősotthonok működtetőit. A következő évtizedben jelentős hiány alakul ki a szakképzett humán erőforrásban és romlik az ellátás minősége az egész fejlett világban. 

Az ember-robot együttműködés válasz lehet a népesség növekedésével párhuzamosan elöregedő társadalom kihívásaira

 – írták a közleményben.

A tájékoztató szerint a nemzetközi együttműködés tagjai a PPM Robotics AS (Norvégia), a DLM Solutions Kft. (Magyarország), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (Magyarország) és a Nord University (Norvégia).

Kedvező költségvetésű robotflottán dolgoznak

A szakemberek – ötvözve IT és robotikai tudásukat a legújabb idősgondozási és ember-robot kommunikációs kutatási eredményekkel – arra vállalkoznak, hogy kifejlesztenek egy rendszert szociális és együttműködési képességgel ellátott, a lakókra fókuszáló, kiszolgáló robotokkal és az ápolók munkáját elősegítő, mesterséges intelligenciával támogatott munkafolyamat-szervezési megoldással.

A projekt keretében a konzorcium kifejleszt egy kedvező költségű mobil robotflotta megoldást, amely szociális és kiszolgáló funkciókat képes ellátni idősotthonokban.

Mint írták, a robotok egyedi multimodális kommunikációja lehetővé teszi, hogy a robotok az idős lakók számára is könnyen érthetőek legyenek anélkül, hogy jelenlétük zavaróvá válna, továbbá elősegíti a robotok elfogadását a lakók és a személyzet számára is. 

A robot viselkedésével igazodik az adott helyzetekhez és a lakók kognitív képességeihez.

A közlemény szerint a projekt egyik kihívása, hogy a megoldás a csökkent kommunikációs és kognitív képességekkel rendelkező lakókat is képes legyen támogatni, kiszolgálni.    

A prototípus tesztelését a norvég piacon végzik, ahol körülbelül ezer idősotthonban, otthononként öt robot telepítésével a 2030-ra várt kiszolgálószemélyzeti igény 10-20 százaléka kiváltható lenne – olvasható a közleményben.

(MTI)

 

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
B_kanya
2024. augusztus 07. 15:15
pandalalaB_kanya 2024. augusztus 07. 12:24 "Nem tudhatjuk. Lehet, állampolgári jog lesz! " Nem látom a kommunizmust pld abban, hogy egy háztartás pld áramot fejenként X kWh/hó értékben olcsón kapjon. Lásd még az "öreg Krupp" szociális intézkedéseit.
B_kanya
2024. augusztus 07. 15:12
Patika 2024. augusztus 07. 12:38 "Fogyatékos banda! A gyermekeknek és időseknek nem ellátásra van szükségük, hanemn gondoskodásra." Anyádon sem kell pelenkát cserélni majd, elég gondoskodni róla... Jaaa, hogy ha az emberi személyzet helyett ha elvégez egy rakás munkát, a a szinten az egy szem Marika mosolya őszintébb lesz?
Megtalálta
2024. augusztus 07. 14:02
future my ass
2024. augusztus 07. 13:34 Szerkesztve
A japánok elöregedése sok évtizedes probléma. Ezért is van sok évtizedes elönyük a robottechnikában is. Humanoid robotok terén is. De a kinaiaknál is visszaüt az egyke politika. Ezért ök is belehúztak. Sophia egy női szociális humanoid robot, amelyet 2016-ban fejlesztett ki a hongkongi Hanson Robotics cég.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!