Az élelmiszerért felelős, hatósági jogkörrel bíró Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is megszólalt, hangsúlyozva a nemzeti ízpreferenciát, vagyis a fogyasztók igényének kielégítését, ezzel ráerősítve a Coca-Cola álláspontjára. Megjegyezték, hogy 2017-ben összehasonlították az osztrák és a magyar Fantát, ráadásul a fogyasztókat is bevonták, akiknek jobban ízlett a hazai. Ausztriában egyébként még kevesebb gyümölcs van a Fantában, mint nálunk.
Nehéz eldönteni, hogy a jogszabályok szerint hibázott-e bárki. A szabályozás és a betartásához készült iránymutatások nem mindenhol egyértelműek. Lázár János világosan fogalmazott: tűrhetetlen, hogy a magyar emberek silányabb minőségű, kisebb gyümölcstartalmú üdítőt fogyasszanak, mint mások.
A hátrányos megkülönböztetés akkor is tilos, ha ezt a gyártó feltünteti a csomagoláson”
A Coca-Cola és a Nébih álláspontja sem túl erős, mivel a vásárlóknak nem volt sok lehetőségük az előző évtizedekben arra, hogy kifejezzék szándékukat az üdítők gyümölcstartalmával kapcsolatban. Arról sincs tudomásunk, hogy a Coca-Cola széles körben, objektíven felmérte volna a hazai fogyasztók arra vonatkozó igényét, hogy 12 vagy 5 százalék narancssűrítménnyel ízlik-e jobban a Fanta Narancs. A Mandiner ugyanakkor az uniós szabályozás és a Coca-Cola eltérő gyakorlata alapján arra jutott, érdemes lenne megvizsgálniuk a hatóságoknak a mulasztás lehetőségét.
Utánajártunk ugyanis, hogy az Európai Unió tagállamaiban milyen mértékben tér el a Fanta Narancs összetétele. A nyilvános termékleírásokból kiderül, valóban gyengébb minőségű a Kelet-Európa országaiban gyártott üdítőital, mint a nyugati tagállamokban kapható azonos termék. Ez a minőségbeli eltérés ugyanakkor nem a gyümölcstartalom miatt van, mivel a 12 százalékos olasz arány kiugróan magas, a magyarországi 5 százaléknál alacsonyabb és kevéssel magasabb narancstartalomra is van példa. A keleti tagállamokban kapható silányabb minőséget az igazolja, hogy nálunk és a régiós országokban fruktóz-glükóz sziruppal édesítik a Fantát, míg a nyugati országokban cukorral és más édesítőszerekkel, amelyek egészségesebbek.