Megint itt a Tranzit, a baloldal nemet mondott a vitákra
Újra megrendezik augusztus végén a jobboldali szabadegyetem Tranzit fesztivált, melyre idén hiába invitálták a baloldali pártok politikusait.
De az idei Tranziton ez a téma is szóba kerül! Bár az ellenzéki pártok, köztük Magyar Péter pártjának EP-képviselői sem vállalták a vitát, szakértői szinten lesznek csörték, továbbá fontos előadások gazdasági kérdésekről, háborúról, oktatásról. Interjúnk a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettesével.
nyitókép: Földházi Árpád
Kegyelmi ügy, Magyar Péter feltűnése, gazdasági nehézségek – milyen állapotban fordul rá az idei Tranzit fesztiválra a magyar jobboldali közösség? Egyes elemzők szerint egyre több a belső vita…
Induljunk ki abból, hogy az EP-választáson elért 45 százalékos eredmény mégis csak tekintélyes győzelmet jelent. Ugyanakkor a mi politikai közösségünk a nyertes és a kevésbé győzedelmes választások után is mindig részletesen megvizsgálta a tanulságokat. Ez a munka most, a nyári hónapokban is zajlik. Ennél azonban talán fontosabb, hogy a jobboldali közösség vállán kormányzati felelősség is van.
Azon dolgozunk, hogy Magyarország a tektonikus világpolitikai változások után a nyertesek között legyen. Azt is látjuk, hogy az uniós döntéshozók fokozatosan feladják Európa gazdasági szuverenitását.
Ezért azon is dolgoznunk kell, hogy ilyen körülmények között is növeljük Magyarország gazdasági mozgásterét. Nem az elvont viták szintjén, hanem úgy, hogy az a mindennapokban is mindenki számára érzékelhető legyen. Szóval érdekesek a jobboldal vélt vagy valós vitáiról szóló találgatások, de ennél is fontosabb, hogy hazánknak hosszú távra szóló győzelmi stratégiája legyen. A Tranzit ennek a gondolkodásnak a központja minden augusztus végén, most már hetedik alkalommal.
Ezt is ajánljuk a témában
Újra megrendezik augusztus végén a jobboldali szabadegyetem Tranzit fesztivált, melyre idén hiába invitálták a baloldali pártok politikusait.
Mégis, a Tranzit erről a kiértékelésről is szól az előzetes nyilatkozatok alapján.
Természetes, hogy a Tranziton minden terítékre kerül, ami fontos és érdekes a politikában. Ez a cselekvő közösségek találkozási pontja, és a politikai viták terepe is. A jobboldalról szóló vitáké, és az ellenzékkel folytatott vitáké is. Sajnos
szomorú fejlemény, hogy ezen a nyáron sem a DK, sem a Momentum, sem a Párbeszéd képviselői nem fogadták el a vitára szóló felkéréseket. Testületileg távol maradnak,
miközben más napokon nagy hangon követelik a meghívókat. Furcsa kettősség ez, hogy a képmutatás szót ne használjam.
És a Tisza Párt?
A Tisza Párt jó pár újonnan megválasztott képviselője is kapott meghívót vitákra, de kiderült, hogy Magyar Péter nem engedi, hogy részt vegyenek, gyakorlatilag karanténban tartja őket, így ők sem lesznek ott. Annyi előnye persze van ennek, hogy a tranzitos résztvevőknek így nem kell attól tartaniuk, hogy egy baloldali politikus elveszi és vízbe hajítja a telefonjukat, mint ahogy az a nyáron megtörtént.
Ezt is ajánljuk a témában
A péntek hajnali botrányos viselkedése után Magyar Péter a rakpartról a Dunába hajított egy telefont, állítja egy szemtanú. Vélhetően azt, amit előzőleg egy vendégtől erőszakkal vett el egy menő budapesti szórakozóhelyen. Az ügyben kerestük a politikust, de cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.
Baloldali politikus lenne Magyar Péter?
Annyiban érdemes pontosítani, hogy önmeghatározása szerint liberális.
A nyilatkozatai mindenesetre nem sokban különböznek a mindenkori DK-s nyilatkozatoktól.
Talán csak abban, hogy napszemüvegben mondja. Ha pedig az új tiszás EP-képviselők korábbi állásfoglalásait nézzük, az sokkal inkább tükrözi a globális liberális mainstreamet, mint bármi mást. A vitákon cáfolhatták volna ezt a véleményünket, de nem teszik. Kár, mert volna mit megvitatnunk Európa helyzetével kapcsolatban is. Például a gazdasági kilátásokat. Minden másnál beszédesebb tény, hogy az EU idén nagyon szerény, 1 százalékos gazdasági növekedésre számíthat, míg az Egyesült Államok ennek közel háromszorosára, hogy a kínai 4,6 százalékról ne is beszéljünk. A rossz, mások elvárásait tükröző brüsszeli döntések következményeit a magyar családok is érezhették, többek között az elszabadult infláció formájában. Nem volt szükségszerű, hogy ez így legyen. Ezt mindenképp ki kell veséznünk, mint ahogy a tabutémákat is.
Mire gondol?
Vegyük mondjuk az Északi Áramlat felrobbantását! Kiderült, hogy ukránok az elkövetők, és nyugati lapok szerint az egészről a kijevi vezetés is tudhatott. Teljesen abszurd, hogy az európai politika ezek után totális csendbe burkolózik. Pedig bizonyos szempontból gazdasági ütőerekről van szó. Nagyon nem mindegy, hogy Németország, és közvetve az európai gazdaság, milyen áron kapja a gázt, az alternatív beszerzési módok drágábbak. Az sem mellékes, hogy
a robbantás elkövetői azzal indokolták tettüket, hogy szűkítsék az Európába irányuló ellátási útvonalak számát.
Mindezek ellenére elég biztosan lehetünk abban, hogy ez a kérdés nem kerül ősszel az Európai Parlament napirendjére, a „magyar helyzet” viszont huszonhatodjára is. Látja, nagyon is lett volna miről beszélni az új tiszás EP-képviselőkkel!
A háború is nyilván téma lesz a rendezvényen. Hogyan értékeli a békemisszió hatását, illetve azt a fejleményt, hogy az ukránok Kurszknál immár orosz területen harcolnak?
A miniszterelnök utazásai igazolják: kell és lehet is erőfeszítéseket tenni a békéért. Ha majd elhallgatnak a fegyverek, talán nemzetközi szinten is nagyobb elismerést kap majd az, aki az első tárgyalásos lépéseket megtette. Az elmúlt napok történései sajnos még mindig az eszkaláció irányába mutatnak. A harcok most már Oroszország területére is kiterjedtek, Ukrajna pedig arról győzködi az európai szövetségeseket, hogy nagyobb távolságra is bevethesse a számára küldött fegyvereket. Érdemi változás az amerikai választástól várható, az pedig még jó pár hét. Addig további tízezrek veszthetik életüket, az elhúzódó gazdasági következményekről nem is beszélve.
Nem lehet eltúlozni a következő pár hét jelentőségét, nem véletlen, hogy a Tranziton is legalább 13 beszélgetés szól majd a háborúról vagy a nemzetközi viszonyokról.
30 beszélgetés közel 100 előadója, köztük sok miniszter segíti majd az együttgondolkodást arról, hogy melyek is Magyarország legfontosabb teendői ebben a rázós időszakban. Érdemes lesz ezt követni akár a helyszínen Tihanyban, akár utólag az interneten.