Csúnyán besült az RTL újságírója a Kormányinfón (VIDEÓ)
Az RTL-es Tárkányi Zsoltot még saját kollégái is kiröhögték.
A multiknak, a bankoknak és az energiacégeknek védelmi hozzájárulást kell majd fizetniük.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi
Hétfő délelőtt újra Kormányinfót tartott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő.
Gulyás bejelentette: a kormány a múlt heti két ülésén is foglalkozott a háború jelenlegi állásával és lehetséges kimeneteleivel. A háború továbbra is veszélyt jelent mind Magyarországra, mind Európára nézve – mondta. Emlékeztetett: kárpátaljai magyarok is vesztették életüket az oroszokkal szembeni harcban.
Európai és magyar szempontból is helyes, hogy Orbán Viktor egy békemissziót indított”
– fogalmazott, utalva arra, hogy a magyar miniszterelnök az uniós soros elnökség átvétele után Kijevbe, majd Moszkvába, legutóbb pedig Pekingba utazott. Szerinte minden féllel szükséges fenntartani a párbeszédet, de a békéhez elsősorban a nagyhatalmak tudnak hozzájárulni. Kérdésre válaszolva elmondta: lesznek további kezdeményezések és találkozók. Tudjuk, hogy hol van a Magyarország befolyásának korlátai, de a legfontosabb, hogy kezdődjenek egyeztetések arról, hogyan lehetne elérni a békét – fogalmazott a miniszter.
„Magyarország minden olyan országgal szeretne kapcsolatban lenni, amelyik hozzájárulhat a békéhez” – szögezte le, ugyanakkor azt is hangsúlyozta: nincs konkrét béketerve Magyarországnak. A végén úgysem nem marad más, csak a tárgyalásos út – szögezte le a miniszter.
Gulyás Gergely szerint a múlt heti kormányülésen úgynevezett háborúellenes akciótervet dolgoztak ki, amelynek célja a háborús propaganda visszaszorítása.
Így kötelezni fogják a pártokat és médiumokat arra, hogy forrásaikat tegyék átláthatóvá. Külföldi forrásokat csak médiumok fogadhatnak el, ezeket nyilvánosságra kell hozni.
Gulyás azt mondta, fenntartják arra a jogot, hogy a külföldi támogatást „visszautalják a feladónak”. Emlékeztetett: van uniós szabály a háborús propaganda elleni fellépésre, de azt nem alkalmazzák.
Emellett elmondta azt is:
védelmi hozzájárulást kell fizetni a multiknak, a bankoknak és az energiacégeknek.
A bankadót minden olyan banknak meg kell fizetnie, amely nem növelte a teljes államapapír állományát. 2024-ben nem változik a bankadó, de megemelik a tranzakciós illeték mértékét, és emellett valutaváltási illetéket is kivetnek Ezeket azonban nem lehet áthárítani a lakosságra.
A védelmi hozzájárulásból a kormány idén 400 millió forintos bevételt vár.
Gulyás Gergely szerint az üzemanyagárat sikerült letörni, az áprilisi csúcshoz képest 32 forinttal olcsóbb a benzin, a gázolaj pedig 30-al. A kormány azonban arra szólítja fel a kereskedőket, vállalatokat, hogy tartsák a kormánnyal korábban kötött megállapodásukat, a cél az, hogy ne menjen a szomszédos országok átlagára fölé a hazai ár.
A légiközlekedés helyzetéről azt mondta, hogy nem ok a nyári időszak arra, hogy sokórás késések legyenek, és hogy nem kapnak információt az utasok. Azt várják a légiközlekedés szereplőitől, hogy készítsenek akciótervet, és a fogyasztóvédelem szabjon ki súlyos bírságokat. Mint fogalmazott, ő
a bírságok elrettentő hatásában hisz.
Nincs kegyelem ilyen esetekben, ha megállapítható a légitársaság hibája– tette hozzá.
Vitályos Eszter kormányszóvivő bejelentette: azoknak a családoknak, akik 2019 és 2021 között vettek fel babaváró hitelt, de még nem született gyermekük, a most lejáró ötéves határidőt 2026 július 1-ig meghosszabbítja a kormány.
A Kúria döntéséról, miszerint újra kell számolni a főpolgármester-választás voksait, ennek kapcsán pedig Karácsony Gergely az Alkotmánybíróságot bírálta, Gulyás elmondta: nem teljes érti Karácsony nyilatkozatát, de nehéz is követni azokat a logikai bakugrásokat, amelyeket követ a főpolgármester a választás óta. Éppen ő dicsérte például korábban azt a Kúriát, mely most az újraszámlálást rendelte el. Ezek álszent megnyilatkozások – mondta. Szerinte
ha 41 szavazat különbség van két jelölt között, minden demokráciában természetes, hogy újraszámlálják a szavazatokat.
A kormány nem tárgyalt a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésről – mondta az erről szóló sajtóhírekre reagálva a miniszter. Gulyás szerint ugyanakkor elev nem kellett volna csatlakozni ehhez a politikai alapon működő bírósághoz.
Arra a kérdésünkre, hogy az Európai Bíróság hazánkat sújtó a migránsokkal kapcsolatos, példátlan mértékű bírságára lehet-e valamilyen jogi válasza a kormánynak, azt mondta: a megoldás az lehetne, ha az Európai Tanács felkérné Európai Bizottságot, hogy tekintse át a jogi szabályozást, mert jelenleg azokat a tagországokat büntetik, vagy büntettetik, akik példát mutattak a küldő határok védelmében, amiben egyébként nem csak Magyarország érdekelt.
„Megtehetnénk, hogy mindenkit a nyugati határszélre szállítunk és ott nyitunk egy menekülttábort, ahol bele lehet nyújtani a kérelmeket és két nap múlva mindenki Ausztriában és Németországban lesz. Mi nem ezt követtük eddig és nem éltünk vissza az európai szolidaritás hiányával – fogalmazott.
De hogy ezért büntessenek minket, az egy kicsit sok
– szögezte le a miniszter. Hozzátette: a bírság ügyében nincs mozgástere a kormánynak, ha nem fizetjük be, levonják.
Magyar Péter diszkóbotrányáról elmondta: ez a magatartás minden jó érzésű embertől távol áll és méltatlan egy közszereplőre nézve.
Arról, hogy esetleg Magyar azért vette fel ep-mandátumát, hogy a mentelmi jog mögé bújjon, Gulyás azt mondta: nem lehet ezzel bűncselekmény alól kibújni. Hozzátette: nem úgy ismertük meg Magyar Pétert az elmúlt időszakban, amint aki igazat mond. Hiszen például korábban azt hangoztatta, hogy nem lenne ep-képviselő, most mégis az lett.
Nehéz ezzel az állítással vitatkozni – mondta Gulyás arra, hogy a német válogatott sztárja Toni Kroos kijelentette, hogy Spanyolországban telepednek le, mert nem érzik magukat biztonságban Németországban. Kroos szerint a hazája már nem ugyanaz, mint tíz évvel ezelőtt volt.
Az energiaitalok forgalmazásának korlátozásáról szóló tavasszal benyújtott törvényjavaslat kapcsán Gulyás elmondta: a javaslatot a közös uniós versenyjogi szabályok miatt ki kellett küldeni előzetes egyeztetésre az Európai Bizottsághoz, Ez a versenyjogi szabályok miatt helyes is – mondta Gulyás, hozzátéve, hogy ezt a kormány megtette. Reményei szerint bizottság rábólint majd a törvényjavaslatra.