A kötet ugyanakkor a baloldali-liberális torzításra koncentrál. A kérdésre, hogy miért nem fele-fele arányban tárgyalja a jobb-, illetve baloldali torzítást, a válasz az, hogy nem ez a valós arány. A baloldali torzítás durván domináns, mivel a pszichológusok túlnyomó többsége baloldali. Egyesek azzal érvelnek, hogy a liberális álláspont a tudományos, illetve hogy a liberális beállítódás alkalmasabb a tudományos munkára, de az ilyen felvetéseket nem támasztják alá a kutatások.
A tudósok világnézete befolyásolja már azt is, hogy milyen témát kutatnak (kisebbségek, diszkrimináció stb.), azt, hogy miként magyarázzák a tudományos eredményeket, továbbá hogy miként tanítanak, vagy hogy kivel hajlandók együtt dolgozni (konzervatívokkal kevésbé). Politikai torzítás például a politikai torzítás létének tagadása, akárcsak az, hogy tudományellenesnek nevezik már a baloldali politikai tudományos torzítás létének felvetését is.
Mindenesetre a kötet bemutatja, hogy
a konzervatív pszichológusoknak nehezített terep az egyetemi lét, a baloldaliak szisztematikusan diszkriminálják a konzervatív tudósokat,
és a baloldali világlátás befolyásolja a kutatást is. Fontos látlelet ez, melyet jó lenne, ha a hazai tudósközösség is türelemmel tanulmányozna.
Craig L. Frisby és társai (szerk.): Ideological and Political Bias in Psychology – Nature, Scope, and Solutions. Springer, 2023