Moszkvai látogatásáról kérdezte a Welt Orbán Viktort, csattanós választ adott a magyar kormányfő (VIDEÓ)
„Kínának van egy béketerve, míg Amerikának háborús politikája” – jelentette ki a magyar miniszterelnök.
A magyar miniszterelnökkel készült beszélgetés nagy port kavart Németországban: a kormány nem, de az állampolgárok Orbán mellé álltak a béke kérdésében.
Nyitókép: Sefa Karacan / Anadolu /AFP
Kijevi, majd moszkvai látogatás, végül pekingi utazás: Magyarország miniszterelnöke európai „ingadiplomata” lett. Ideológiai alapon kritizálhatjuk ugyan, de fel kell ismernünk, hogy a valóságban több hasznot hozott eddig Orbán Viktor békemissziója, mint amennyit ártott az EU megítélésének. Nem is beszélve arról, hogy a magyar miniszterelnök nemcsak beszélt, hanem tett is valamit az ukrajnai békéért –
állt ki rövid írásában a Christoph B. Schiltz újságíró a magyar miniszterelnök mellett.
Az eset pikantériája, hogy a múlt héten éppen a Welt egyik munkatársa készített interjút a magyar miniszterelnökkel, amelyben botrányos kérdésekkel provokálta a politikust.
Ezt is ajánljuk a témában
„Kínának van egy béketerve, míg Amerikának háborús politikája” – jelentette ki a magyar miniszterelnök.
A Welt brüsszeli tudósítója szerint Orbán Viktor miniszterelnök járja a világot és nyilvánvalóan arra törekszik, hogy minél több szereplővel megossza a háborúról alkotott véleményét, annak ellenére, hogy továbbra sem szánja rá magát arra, hogy egyértelműen elítélje az Ukrajna elleni orosz agressziót.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezt a tempót nem egy német kancellár, nem egy francia elnök diktálta napokig, megállás nélkül, hanem egy bő 9 milliós ország kormányfője.
Ennek ellenére sikereket ér el.
A Patrióták Európárt nevű új EP-frakció társalapítójaként sikerült véget vetnie pártja ideiglenes elszigeteltségének az EP-ben, illetve most már kulcsszerepet fog játszani a képviselőház harmadik legerősebb csoportjának ellenőrzésében.
De még ennél is fontosabb lenne, hogy
Orbánnak sikerüljön fegyverszünetet elérnie Ukrajnában a nemrégiben elindított „ingadiplomáciájával”, amit ő maga „békemissziónak” nevez.
Ezeket az erőfeszítéseket el lehet ítélni, mint amelyekről nem állapodtak meg Brüsszellel, de a józan ész szerint
a magyar miniszterelnök megérdemel egy esélyt. Erdogan török elnök mellett Orbán az egyetlen európai kormányfő a NATO-ban, akinek jó kapcsolatai vannak Kínával és Oroszországgal.
Természetesen fennáll annak veszélye, hogy az Orbán által kívánt tűzszünet végül olyan tárgyaláshoz vezet, amely végül Putyin területi nyereségét eredményezi.
De aki ezzel vádolja Orbánt – Washingtonhoz, Berlinhez és Brüsszelhez hasonlóan – végre tehetne többet ö maga is a békéért – zárja sorait a tudósító.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A német kormány nem, de a német emberek támogatják Orbán Viktor békemisszióját – derül ki a német Weltben megjelent interjú közéleti viszhangjából.