Álhír terjedt Orbán Balázsról – a HVG a cáfolaton is csak gúnyolódni tud
Nagyon fáj a portálnak, hogy a miniszterelnök politikai igazgatója szóvá merte tenni az igazságot.
Azok a híresen független lapok a Kádár-rendszerben…
„Fizess elő a 45 éve független HVG-re online és printben is!” – így reklámozza magát a napokban születésnapot ünneplő hetilap és internetes hírportál. A sajtószabadságra igen érzékeny, liberális HVG-nél úgy tűnik, senkit sem zavar, hogy 45 éve még diktatúra volt, amelyben aligha adtak ki független lapokat. Hogy miként lehetett egy lap a pártállami időkben független, azt nem tudni. Mindenesetre a HVG Wikipedia-oldalát könnyen lehet, hogy a HVG szerkesztőségében írták meg. Legalábbis erre enged következtetni, hogy a lap történetét taglaló résznél az 1979 és 1988 közti időszakról források nélkül a következő szöveg olvasható:
A HVG népszerűségét akkor (és ma is) a lap kritikus hangneme segítette elő, és az, hogy a legfontosabb témákat különböző szempontokból és közérthetően mutatta be.
A lap imázsát egy csipetnyi humor, a szellemesen megszerkesztett címek és karikatúrák tették és teszik teljessé. Mindig is nagy jelentősége volt a címlapoknak is, amelyek plakát módjára támadtak, gondolkodásra ösztönöztek és esetenként nevettettek. A HVG megmutatta a politikai folyamatok gazdasági következményeit is, nem fogadták el a korlátokat, ha valamit betiltottak, igyekeztek utánanézni, miért tették.” Az ömlengő szöveg állításait semmilyen konkrétummal nem támasztják alá.
Ha viszont a tényeknél maradunk, az említett Wikipédia-szócikkből is kiderül, hogy a lap alapítója és finanszírozója a Magyar Kereskedelmi Kamara volt, amely nem összekeverendő a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, és amely egy teljes mértékben pártállami irányítású külkeres szervezet volt.