Kukorelly: Az csak a látszat, hogy a hülyéket könnyebb kormányozni (VIDEÓ)
2024. június 11. 20:26
Az író szerint azon múlik minden, hogy egy társadalom mennyire kulturált, és minél kevésbé kulturált, annál rosszabb mindenkinek. Azoknak is, akik hatalmon vannak.
2024. június 11. 20:26
5 p
2
14
169
Mentés
Nyitókép: képernyőfotó / Index
Kukorelly Endre volt az Index Kibeszélő vendége, a beszélgetés apropóját az ünnepi könyvhét adta. A József Attila-díjas író, költő elmondta véleményét a kultúrpolitika aktuális történéseiről, így Csák János miniszter lemondásáról is, illetve beszélt a készülő új kulturális törvényről és friss kiadványokra vonatkozó akciózási korlátozásról is.
Kukorelly szerint a hazai kortárs kultúra azért van páriahelyzetben, mert azt látjuk, hogy csak az az igazi, ami a piacon elkel.
Szerinte a hosszú sorok a könyvhéten sajnos nem a komoly szerzők előtt állnak, ennek ellensúlyozására indított egy kis kiadót K.E.R.T. néven, amely kizárólag a magaskultúrára fókuszál.
Az író Csák János lemondásáról is nyilatkozott. Szerinte ez egy kényes kérdés, – mint mondta – nem érti azokat az embereket, akik olyan helyzetbe kerülnek, hogy nagyot tudnának alkotni annak érdekében, hogy az ország lelkileg és szellemileg feljebb emelődjön. Kukorelly úgy véli, a kultúrának erős húzóágazatnak kellene lennie,
és ha valaki egy ezzel kapcsolatos fontos posztot elvállal, akkor nehezen indokolható, miért távozik idő előtt.
Azt is kifejtette, hogy azoknak a hozzáállása, akik eddig pozícióban voltak e téren – Hillertől Káslerig –, „meglehetősen siralmas képet mutat”.
„Őket igazából ez a dolog nem érdekelte, nem érintette meg” – szögezte le, hozzátéve, hogy szerinte ezek a politikusok nem voltak elkötelezettek abban, hogy ötről-hatra jusson a társadalom lelkileg és szellemileg. Pedig – mint fogalmazott – „a kultúra a legfontosabb dolog”. Kifejtette: a kultúra egy autonóm dolog, mindennek az alapja. „Azon múlik minden, egy társadalom mennyire kulturált, és minél kevésbé kulturált, annál rosszabb mindenkinek. Azoknak is, akik hatalmon vannak.
Az csak a látszat, hogy a hülyéket könnyebb kormányozni, egyáltalán nem”
– jegyezte meg.
Az író aláhúzta: a kormányzatnak olyan szakmai grémiumokra kellene inkább támaszkodnia, amelyek képesek eltekinteni a pártpolitikai hovatartozástól.
Szerinte katasztrofális lenne a hazai kultúrára nézve, ha kormány kivonulna a terület finanszírozásából és azt teljes egészében a piacra bízná.
A piac ugyanis nem úgy működik, hogy a magas minőségű kultúrát támogatja. A kormánynak éppen az lenne a feladata, hogy fenntartsa azokat a területeket is, amelyek önmagukban nem piacképesek, és azokat újraelosztással támogassa.
Dunaszerdahelyi beszélgetés Tősér Ádámmal, a kerek születésnap alkalmából a sportklubról készült egész estés dokumentumfilm rendezőjével és Nagy Krisztiánnal, a DAC kommunikációs vezetőjével.
Hogyan lehetséges, hogy a történelem összes kultúrája észak, dél vagy kelet felé orientálódott, és sohasem nyugat felé? Az égtájak kultúrtörténete színesebb és tanulságosabb, mint azt a GPS korában bárki gondolná – állítja Jerry Brotton, a reneszánsz professzora.
„Nem tudtam mindenkinek elmondani, hogy ne haragudjatok, de akit láttatok a filmvásznon, az nem én voltam” – idézi fel a művész, akit a '80-as években Beri Ary-ként ismert Magyarország.Interjúnk.
A hülyék reakciója a "MENJ JOBBRA KÉRÉSRE": "NEM MEGYEK SEHOVA".
Az okosoké: " INKÁBB ELŐSZÖR BALRA MEGYEK AZTÁN MAJD MEGLÁTOM".
A zseniké: " INKÁBB ELŐSZÖR MEGVIZSGÁLOM HOGY ARRA VAN-E VALÓBAN A "JOBBRA" AMERRE MONDOD, MERT LEHET, TÉVEDSZ, DE AZ IS HOGY ÁTVERSZ...HOGY JOBBRA KELL-E MENNEM".
Az debil elmebajosé: " MUTASD MEG ELŐBB, MERRE VAN "JOBBRA, MER' A FRANC SE TUGGYA EBBE' A NAGY KAVARODÁSBA"!
Olyan aranyos amikor a szar bizonygatja magáról, hogy ő valójában francia krémes, csak a sok hülye nem akarja megenni, mert tudatlan, kulturálatlan bunkó!