Varga Mihály nagy bejelentést tett: közel 200 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra
Tavaly december óta már 734 milliárd forint korábban blokkolt, hazánknak járó uniós forrás érkezett Magyarországra.
A PDSZ már reagált is a fejleményekre.
Mint ismert, Varga Mihály pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán tett nagy bejelentést,
miszerint 184 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra a tanárok és óvónők fizetésemeléséhez.
A tárcavezető a fejlemény kapcsán arra is kitért a posztban, hogy a kormány az év elején végrehajtott béremelésre mintegy 340 milliárd forintot fordított hazai forrásból. Varga hozzátette, hogy a most beérkezett 184 milliárd forint utólagos hozzájárulást jelent a költségvetésből előfinanszírozott béremeléshez.
A miniszter leszögezte azt is, hogy tavaly december óta már 734 milliárd forint korábban blokkolt, hazánknak járó uniós forrás érkezett Magyarországra.
Emlékezetes, hogy a hároméves bérfejlesztési programról Orbán Viktor még 2023 utolsó Kormányinfóján beszélt az Index kérdésére válaszolva. Ennek részeként átlagosan 32,2 százalékkal emelkedtek a pedagógusbérek 2024 januárjában.
Ezt is ajánljuk a témában
Tavaly december óta már 734 milliárd forint korábban blokkolt, hazánknak járó uniós forrás érkezett Magyarországra.
A bejelentésre időközben reagáltak a szakszervezetek is. Nagy Erzsébet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezet ügyvivője az Indexnek úgy reagált a hírre, „nem tudjuk, hogy pontosan mire elég az összeg, mert azt sem tudjuk, hogy mennyi volt az a bérfedezet, amit béremelésre fordított a kormány, mert erről a kabinet nem számolt be”.
Az ügyvivő arra is kitért, hogy hogy nemrég tartották az EFOP Plusz Monitoring Bizottság oktatási albizottságának ülését, ahol a helyettes államtitkár, Balatoni Katalin ismertette, hogy eddig milyen béremelések történtek január elsejéig visszamenőlegesen.
Nagy Erzsébet hozzátette, hogy „minden, ami nem béremelésre ment, azt vissza kell fizetni a központi költségvetésbe, ha arra jött uniós támogatás, akkor az uniós támogatást is vissza kell fizetni, ezt kellene elkerülni”.
Nagy arra is kitért, hogy „az államnak az lenne a dolga, hogy begyűjtse az adatokat, amelyből kitűnne, hogy szükséges-e bérkorrekció. Hozzátette: konkrétan hiányzik az az adat, amely megmutatná, mekkora az az összeg, amit a 32,2 százalékos emelésre eddig az országnak fel kellett használni”.
Ebből látnánk, hogy ami most érkezett, több milliárd forint, az mire elég”
– tette hozzá.
A lap arra is kíváncsi volt, hogy pályán tartja-e tanárokat az emelés. Erre a szóvivő azt válaszolta, hogy ez a lépés „valamennyit biztos segít, de ténylegesen nem”. Megítélése szerint a most érkező támogatás nem akkora, hogy elegendő legyen egy áttörésre – idézte az Index Nagy Erzsébetet, aki azt is megjegyezte, „a pedagógusok elvándorlása lényegesen nagyobb, mint amennyien tanári szakokon végeznek”.
Pár hónappal korábban Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az EU-források 2024 című Portfolio-konferenciáján arról beszélt, hogy a Magyarország számára legutóbb megítélt 2 milliárd eurónyi uniós összeg jó része a tanári bérek emelésére megy majd, de egy jelentős rész jut a közoktatás általános korszerűsítésére és modernizációjára is.
Navracsics a konferencián azt is leszögezte, „ha változó mértékben is, de egyértelműen nyertesei vagyunk az európai uniós tagságnak (...), a számok önmagukért beszélnek”.