„Minden európai háború egyúttal európai polgárháború is, ahol egymást irtjuk”
A miniszterelnök felidézte, hogy a múlt század két világháborújában Európa nagyjából ötvenhétmillió embert veszített, csak mi, magyarok másfél millió fiatal férfit, többségükben családos embereket. Ha az ő gyermekeik, unokáik megszülethettek volna, ma nem lenne sem nálunk, sem kontinensszerte demográfiai gond – következésképpen migrációs problémák sem.
Minden európai háború egyúttal európai polgárháború is, ahol egymást irtjuk”
– fogalmazott. Hozzátette, a háborúk mindenki számára súlyos gazdasági teherrel járnak a mindennapokban is, ehhez járul a családok fájdalma a veszteségek miatt, összességében pedig leértékelődik általuk a fehér keresztény európai civilizációt.
„Ezért nem terjedhet tovább a háború, meg kell fékezni, kudarcnak kell minősíteni minden fegyveres konfliktust. Ha mégis konfliktus lenne, akkor azonnal izoláció; elszigetelni, lezárni, limitálni, és tárgyalni, nem pedig beleugrani, nemzetközivé tenni, mögé állni és fölnagyítani” – szögezte le Orbán Viktor.
„A Nyugat a világháború szélén egyensúlyozik” – jelentette ki.
A beszélgetés során az atomháború veszélye is szóba került. Ezzel kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, úgy véli, hogy az európai politikusok taktikai, elrettentő eszközként gondolnak az atombombára, nem ténylegesen bevetendőként.
„De amire nem gondolnak egy háború elején, az még megtörténhet annak a végén,
ha a legdurvább forgatókönyvek valósulnak meg.”