Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt
Magyarországon a reálkeresetek 9,9 százalékkal nőttek, a fogyasztói árak 3,6 százalékos emelkedése mellett az előző év azonos időszakához képest márciusban – számolt be cikkében a The European Conservative. A lap azt írja: ha a magyar vállalkozások képesek kezelni a munkaerőköltség ilyen mértékű növekedését, akkor a lakossági fogyasztás új lendületet adhat a gazdaságnak. Ugyanakkor a nehéz pénzügyi időszakok után a fogyasztók hajlamosak arra, hogy a pénzügyi mozgásterüket megerősítsék, mielőtt nagyobb költekezésbe kezdenének.
Reálértéken a fogyasztási kiadások a magyar gazdaság felét teszik ki.
Ezért annak hullámzása nagy hatással van a gazdaság egészére. A bérekről szóló adatok azt is valószínűsítik, hogy a munkanélküliségi ráta februárban tetőzött, és a következő időszakban csökkenni fog. Fennáll azonban annak a veszélye, hogy a megnövekedett fogyasztói kiadások pozitív hatásait elnyomja az export visszaesése. A második negyedéves adatok még jobbak lehetnek a fogyasztók szempontjából, különösen úgy, hogy a Magyar Nemzeti Bank folytatja a kamatcsökkentést. Bár a ráta csökkenésének elméletben a forint leértékelődését kellene előidéznie, ez eddig még nem történt meg, sőt,
a magyar fizetőeszköz a múlt heti kamatcsökkentés óta nem veszített értékéből az euróval szemben.
Ennek egyik oka, hogy a forint jelentősége kicsi az euróval szemben, és a jegybanki kamatok mérsékelt változásának legfeljebb marginális hatása van az árfolyamra. A másik ok az, hogy a befektetők arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank jövő heti ülésén csökkenteni fogja irányadó kamatlábait. Mindent egybevetve Magyarország továbbra is az európai gazdaság élvonalában marad. Alacsony munkanélküliséggel, jól irányított központi bankkal, rugalmas fogyasztói kiadásokkal és vállalkozásbarát kormánnyal Magyarország gazdasága előtt jó időszak áll.