Nekem 1956 a csalódásról, a cserbenhagyásról szól
A politikusok és a politika megfojtja a normális emlékezést és ünneplést.
A szociológus szerint lassan a budapesti szülők is „attól félnek, hogy a gyerekeik nem fogják szeretni őket, ha felküldik őket a szobájukba”.
Nyitókép: Ficsor Márton/Mandiner
„Minél több a pszichológus, annál több a beteg ember” – fogalmazott a Magyar Nemzetnek adott interjújában Frank Füredi, az MCC Brussels igazgatója, a 2001-ben megjelent Therapy Culture [Terápia Kultúra] könyv szerzője. Mint a lap tájékoztat: „a professzor azt a jelenséget azonosította nyilatkozatában, hogy a pszichológia átvette a vallás és a filozófia helyét a társadalomban.”
Ez épp olyan nagy probléma, mint a woke politika, és Magyarországon a jobboldal még nem érti ennek a hatását”
– idézi Füredit a Magyar Nemzet.
A szociológus szerint „a túlpszichologizált társadalom olyan tüneteket szül, mint például ha egy gyerekben még nem alakult ki a magabiztosság, és fél vagy feszeng, mielőtt egy társaságban meg kell szólalnia, akkor megkapja a stigmát/diagnózist, hogy „társadalmi fóbiában” szenved”. Füredi szerint „ennek következményeképp az emberek lassan elveszítik azt a képességüket, hogy együtt éljenek problémákkal és túl tudjanak azokon lépni.”
„Nekem az a fő kitételem, hogy ha így megyünk tovább, hogy az amerikai gyerekek 40 százaléka már látott valamilyen terapeutát, akkor annyira legyengül a társadalom, hogy az komoly problémákhoz vezethet. Tudom, hogy sokan gondolják úgy, hogy nagyon jó, hogy tudunk a személyes problémáikról beszélni és nem vagyunk olyan sztoisták, mint régebben, de
valójában az emberek legyengülnek, nem tudnak komolyan dolgozni és viselkedni. A huszonéves fiatalok sokszor ezért viselkednek még mindig gyerekesen”
– húzta alá a szociológus.
Frank Füredi azt reméli, hogy Magyarországon még ki tud alakulni egy vita erről az új szemléletmódtól, mert tapasztalatai szerint Budapesten a szülők kezdenek egyre inkább úgy viselkedni, mint a nyugat-európai társadalmakban. „Attól félnek, hogy a gyerekeik nem fogják szeretni őket, ha felküldik őket a szobájukba” – idézi a lap Füredit.