Hasonló kamuesemény-hullám egyébként már végigsöpört az interneten, legalábbis erről tanúskodnak az olyan hét-nyolcéves cikkek, mint a Daily Dot gyűjtése a 34 legkirályabb Facebook-kamukoncertről, vagy az Esquire szintén bő nyolcéves cikke a legjobb fake Facebook-eseményekről, és a Huffington Post szilveszteri ajánlója, hasonló szellemben.
Ami szintén biztos, hogy a kincses Erdélyt is elkapta az eseményláz, a Liget.ro cikkezett róla, ott olyan gyöngyszemekkel, mint „Felsőboldogfalva elszomorítása”, „a Medve-tó téli álomra küldése”.
A magyar Reddit-közösség is értetlenül állt a helyzet előtt, már ha létezik ilyen, hogy magyar Reddit-közösség – ők meg arra csodálkoztak rá, hogy léteznek még ilyen „események”, illetve létezik még a Facebook. Hiába, a Facebook közönsége is öregszik. Akárhogy is, akadt, aki szerint adathalászat céljából szaporodtak el a kamuesemények, más szerint egyszerűen arról van szó, hogy
régen ezeket az „eseményeket” nagyon kései dátumra állították, hogy minél tovább fennmaradjanak, és most kezdenek lejárni.
Ha félretesszük a Reddit-keretlegények fanyalgását, ami röviden betudható annak, hogy a fiatal és nagyon aktív internethasználóknak minden csak addig menő, amíg a mainstreamig és a többségig el nem ér, maga a médiajelenség megér egy kis elemzést.
Mémesedés és paródia
Egyből két szakértő is segítségünkre sietett ebben: Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézetének vezetője és Bokor Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
Mindketten a mémesedést és a paródiát emelték ki fő vonulatként.
Székely messzebbről indít; mint fogalmaz, a humor forrása sokat változott az elmúlt évtizedekben; a korábbi viccmesélés dominanciáját átvette az online terjedő humor;ezen belül a direkt üzenetekben küldött tartalmak is visszaszorulóban vannak, az új trend az, hogy a közösségimédia-felületeken gyakran csak tag-elik az illetőt egy poszt alatt, akinek a figyelmét fel kívánják hívni a humoros tartalomra. A kamuesemények is beilleszkednek ebbe a sorba, éppen csak a tag-elés helyett meghívás a bevonás gesztusa.
„Céljuk pusztán a szórakoztatás, és az is ehhez hozzátartozik, hogy úgymond én értem a viccet, és ezért csatlakozom az adott eseményhez”.
Abban egyetértettek, hogy az ilyen „eseményeknek” van egy paródiajellege is, hiszen az eredeti, valódi eseményeket parodizálja, „görbe tükröt tart eléjük” – fogalmaz Bokor.