Kocsis Máté: Benyújtottuk az újabb gyermekvédelmi törvénycsomagot
Mutatjuk a törvénycsomag legfontosabb pontjait!
Tovább szigorítaná a pedofilokat sújtó büntetéseket a Fidesz, ennek érdekében a nagyobbik kormánypárt nemrég benyújtotta a parlamentben legújabb törvényjavaslatait. Mutatjuk, melyek voltak a legfontosabb mérföldkövek a gyermekvédelem területén a 2010 utáni Fidesz-kormányok alatt.
Nyitókép: Pixabay
A napokban nyújtotta be a Fidesz az újabb gyermekvédelmi törvénycsomagot, melynek értelmében tovább szigorodnának a pedofilokat sújtó büntetések. Néhány éve Magyarországon elfogadták Európa legszigorúbb gyermekvédelmi törvényét, de ezt megelőzte több szabályozás is a területen, mióta a jobboldal 2010-ben átvette a kormányrudat.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk a törvénycsomag legfontosabb pontjait!
A Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára egy interjúban nemrég felelevenítette, melyek voltak a gyermekvédelemben a legfontosabb mérföldkövek a 2010-utáni, jobboldali kormányok alatt.
Fülöp Attila a Magyar Nemzetnek elmondta:
2014-től – ami korábban elképzelhetetlen volt – a nevelőszülőknek foglalkoztatási jogviszonyuk van.
Amikor egy gyermeket kiemelnek a családjából, akkor vagy egy intézménybe kerül vagy egy nevelőszülői családhoz. Mi azt mondjuk, hogy a nevelőszülői család jobb, mert családi közegben lehet a gyermek. Ezek a nevelőszülők korábban nem voltak foglalkoztatási jogviszonyban, és mindössze havi körülbelül tizenötezer forintot kaptak, ám 2014 óta bért kapnak.
Ugyanilyen fontosnak tartom a nevelőszülői gyedet,
így a kiskorú gyermek után is kap a nevelőszülő pluszjuttatást.
Szintén fontos a gyermekbántalmazási protokoll bevezetése, valamint a nevelési ellátmány 25 százalékos megemelése is.”
Ezt is ajánljuk a témában
Március elején jelent meg az első jogszabályi változás a gyermekvédelemben, de a területért felelős államtikár további szigorításokkal számol.
2018-ban lett bevezetve, hogy gyermekbántalmazás esetén minden intézménynek kötelezően protokollt kell alkalmaznia.
A protokoll kimondja, hogy az ilyen esetek nem maradhatnak következmények nélkül, továbbá, hogy a gyermekbántalmazás után jegyzőkönyvet kell készíteni, és indokolt esetben feljelentést kell tenni. Az államtitkár tájékoztatása szerint ez több száz esetben megtörtént.
Fülöp Attila azt is megjegyezte: „A gyermekvédelmi törvénynek nemcsak a passzusai, hanem a törvény mögötti támogatás is fontos.
A szociális és gyermekvédelmi területre 2010-ben 325 milliárd forint jutott, míg idén ez az összeg a négyszeresére, 1463 milliárd forintra nőtt.
Ezen belül csak a gyermekvédelmi intézményekre negyvenmilliárd forint helyett 127 milliárd forint jutott, így háromszoros a változás.
Az elmúlt években többször módosult a büntető törvénykönyv, majd 2021-ben elfogadtuk Európa legszigorúbb gyermekvédelmi törvényét.”
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az új törvénycsomag benyújtását Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője jelentette be kedden.
Amennyiben a parlament elfogadja,
az új szabályozás értelmében nem évülnek el a pedofil jellegű szexuális bűncselekmények,
nincs feltételes szabadlábra helyezés, nincs reintegrációs őrizet és az elkövetők soha nem kaphatnak erkölcsi bizonyítványt. Bekerülnek a nyilvános pedofil-adatbázisba azok a magyarok is, akik külföldön követnek el ilyen bűncselekményt.
Akár 2 év börtönt is kaphatnak azok a gyermekekkel foglalkozó szakemberek, akik elmulasztják jelezni, ha a gyermek veszélyeztetett helyzetben van.
Szigorú alkalmassági vizsgálatoknak vetik alá a gyermekvédelmi intézményekben dolgozókat
annak érdekében, hogy a rájuk bízott gyermekek biztonságban nevelkedjenek.
Kocsis ezzel kapcsolatban megjegyezte: fontos hangsúlyozni, hogy a gyermekvédelemben rengeteg tisztességes, becsületes ember dolgozik, azokat kell kiszűrni közülük, akik beteg hajlamaik kiélése érdekében férkőztek közéjük.
Az új szabályozás értelmében
egyszerűbben lehet majd jelenteni és eltávolíttatni azokat a tartalmakat, amelyek sértik a gyermekek személyiségi jogait.
A csomaghoz szorosan kapcsolódó másik módosítás megvédi a gyermekeket az életkoruknak nem megfelelő tartalmaktól.
Ez eszközt ad a szülők kezébe azzal, hogy egyfajta szűrt internetet kérhetnek a gyermekeiknek, melyen az NMHH által feketelistára tett oldalak nem lesznek elérhetők – derült ki a Fidesz frakcióvezetőjének bejegyzéséből.