Varga Judit megszólalt Magyar Péterrel kapcsolatban
„Remélem, volt férjem meggondolatlan és manipulatív nyilatkozatai később sem kényszerítenek arra, hogy a sebek feltépésével a nyilvánosság elé kelljen állnom”.
Hal Melinda tipikusnak nevezte azt is, hogy az agresszor részéről már előre kész vannak a magyarázatok.
Fotó: Ficsor Márton/Mandiner
Hal Melinda klinikai szakpszichológus, az MCC Tanuláskutató Intézet vezető kutatója vendégeskedett az Ultrahang Plusz legújabb adásában, amelyben Magyar Péter és Varga Judit – egyelőre több szempontból is kevéssé tisztázott – ügye apropóján a kapcsolati erőszak különböző formáiról, fokozatairól volt szó.
A szakember a műsorban többek között azt hangsúlyozta, hogy a kapcsolati erőszak, a bántalmazás, a fenyegetés prominens személyek esetében ugyanúgy jelen van, mint mélyszegénységben élő családoknál.
Bár Magyarországon talán a fizikai bántalmazás aránya csökkent, a lelki bántalmazásról, így például a digitális keretek között megvalósított cyberbullyingról ez már messze nem mondható el.
Hal Melinda szerint
Magyar Péter posztjai és az azokhoz fűzött hozzászólások is tekinthetők ilyen jellegű lelki bántalmazásoknak.
De ugyanúgy beletartozik a körbe, amikor valakit (ha nem is fizikailag, de) fenyegetnek vagy korlátoznak a mozgásában – utalt a pár napja nyilvánosságra került rendőrségi jelentésben szereplő mondatokra Hal Melinda.
Ezt is ajánljuk a témában
„Remélem, volt férjem meggondolatlan és manipulatív nyilatkozatai később sem kényszerítenek arra, hogy a sebek feltépésével a nyilvánosság elé kelljen állnom”.
A pszichológus elmondta, hogy manapság sajnos nagyon sok a személyiségzavar és az ezzel járó személyiségtorzulás, amelyek kiváltják a bántalmazó magatartást. Kifejtette: amikor valaki szerepben van – akár politikai szerepben –, egyáltalán nem biztos, hogy a helyzet megegyezik az ő személyiségének struktúrájával. Általában aki sokáig visz egy ilyen szerepet, annál a két dolog igazodik egymáshoz.
A pszichológus utalt arra, hogy tipikus bántalmazó mondatok hangozhatnak el egy ilyen a kapcsolatban, és előfordul, hogy
az agresszor annyira manipulálja az áldozatot, hogy utóbbi már el is hiszi, ő tesz rosszat.
Hal Melinda tipikusnak nevezte azt is, hogy az agresszor részéről már előre készen vannak a magyarázatok, folyik a felelősségáthárítás, illetve jellemző egy sértődöttségélmény is.
Úgy érzik, mintha az egész világ ellenük lenne
– mondta Hal Melinda.
A teljes adást itt nézheti meg: